Většina lidí neumí správně usmažit řízky. Profíci řekli, jak je udělat pořádně a bez typických chyb

Ačkoliv řízky nepocházejí přímo z České republiky, rozhodně se u nás usídlily a získaly si obrovskou oblibu. Zřejmě neexistuje domácnost, kde by se s pravidelností neobjevovaly na jídelním stole. Stejně tak asi nenajdete restauraci, kde byste si kuřecí nebo vepřový řízek nemohli objednat.

Neustále opakovaná chyba

Mohlo by se zdát, že řízky jsou velmi jednoduchým jídlem, na kterém nelze prakticky nic zkazit. To ale není tak docela pravda. Jistě, příprava není nic složitého, ale pokud nedodržíte určité postupy, výsledek za moc stát nebude. Každý strávník vám jistě potvrdí, že mezi řízky mohou být obrovské rozdíly. Pochutnáte si však pouze na tom správně udělaném. Nikdo totiž nechce řízek třeba s drolící se strouhankou nebo vysušeným masem.

Jako velký problém se ukazuje doba smažení řízků. Většina hospodyněk si s tím příliš hlavu neláme a nechá řízky na pánvi raději podstatně déle, než aby je stáhla o pár chvil dříve. Je za tím pochopitelně obava z toho, aby byly správně propečené a náhodou se u stolu nestalo, že někdo objeví syrové maso. To je svým způsobem správný postup, protože zejména v kuřecím mase mohou být nebezpečné bakterie.

Na druhou stranu to obvykle vede k tomu, že je maso suché jako podrážka. O nějaké šťavnatosti či snad chuti masa nemůže být ani řeč. Profesionálové samozřejmě přesně ví, jak dlouho řízky dělat, protože je připravují neustále, a to z podobného masa. Domácí kuchař či kuchařka to mají složitější, protože obvykle pracují s různě tlustými řízky, které si pochopitelně žádají jinou dobu smažení.

Foto: Shutterstock

Maso si zaslouží péči

Existují však triky, kterými se dá delší doba smažení vyrovnávat. Zřejmě nejúčinnějším postupem je řízky před smažením naložit v bílém jogurtu, který jim propůjčí dodatečnou šťavnatost a vláčnost. Dojde také k podpoření chuti masa.

Hodně lze udělat i správnou volbou masa. Na řízky lidé nejčastěji používají kuřecí prsní, které však má tendenci rychle se vysušit, protože samo o sobě není příliš šťavnaté. Profík naopak sáhne po stehenním mase, které je tučnější, vydrží delší smažení a výsledek je chutnější.

Zásadní je také si řízky správně připravit. Pokud je nemáte už nakrájené od řezníka nebo z obchodu, věnujte této fázi náležitou péči. Každý plátek by měl být přibližně stejně tlustý, a to v rozmezí deseti až dvanácti milimetrů. Tak zajistíte kvalitní a rovnoměrné propečení masa.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa
Soňa
2 let

Já neznám hospodyňku, která by tyto chyby dělala, spíše se stím to setkávám v některých restauracích kde se orientují na rychlé jídla, dokonce jsou ty řízky dělané tak že masa tam je tenká vrstva a více strouhanky. Doma si ženy potrpí na kvalitní jídlo.