Paprika vám uzraje dvakrát rychleji. Stačí 5minutový zásah a budete mít nejlepší úrodu všech dob

Jste vášniví pěstitelé, nebo o své vlastní zahrádce a zdravém, s láskou vypěstovaném ovoci a zelenině zatím jen sníte? Ať tak či tak, máme pro vás pár tipů, jak zařídit, aby byla vaše úroda paprik naprosto dokonalá.

Teplé slunné místo

Možná si vzpomenete, že ještě před pár lety se paprikám dařilo jen ve skleníku. S tím, jak se z našeho státu stává země s teplejším letním klimatem, už však můžete dobré papriky vypěstovat i venku na zahradě nebo třeba v truhlících na balkoně. Je to proto, že paprika je teplomilná rostlina a v teple se jí dobře daří.

Pravidelná zálivka

Stejně jako slunce a teplo potřebují papriky i pravidelnou zálivku. Především v horkých dnech je vhodné je zalévat každý den – ideálně ráno ještě před tím, než se teplota prudce zvedne. Pozor však na to, aby nebyla půda kolem paprik příliš vlhká – mohla by se v ní držet plíseň nebo další choroby.

Nezapomínejte na péči

Pokud chcete mít hojnou úrodu kvalitních paprik, musíte se jim dostatečně věnovat. Každý den se projděte mezi svými výpěstky. Sledujte, jestli nepotřebují prořezat, jestli některé nestrádají suchem nebo je nenapadl nějaký parazit. Čím dřív totiž nějakou potíž objevíte, tím dříve budete moci zakročit a pokusit se úrodu ještě zachránit.

Foto: Shutterstock

Když budete chtít papriky prořezávat, vybírejte listy těsně nad zemí, které jsou náchylné k plísním a útokům parazitů, a poté rostliny zkracujte svrchu, aby se příliš nevypínaly nahoru. Paprika se totiž má košatit spíše do stran.

Použijte přírodní hnojivo

Když plody dorostou, je čas rostlinu přihnojit. Můžete například přidat do záhonu banánové slupky, které se budou postupně rozkládat a uvolňovat do půdy látky, které paprice prospějí. Další variantou je využít hnojivo z dřevěného popela. Buď ho můžete nasypat do záhonu nebo rozpustit pár lžic ve vodě určené na zálivku a běžně s ní zalívat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments