Zázračná lněná semínka. Proč je zařadit do jídelníčku?

Jedná se o jednu z nejstarších zemědělských plodin. Kromě využití v textilním, papírenském a oděvním průmyslu, nachází význačné uplatnění v potravinářství. V jaké formě lze konzumovat len setý a jaké příznivé účinky má na lidský organismus? Čím tato plodina vyniká?

Len setý je jednoletou rostlinou, která tvoří semena. Ta mají hnědou či zlato-žlutou barvu a vzhledem připomínají drobnou kapku. Léčivé účinky lnu byly známy již ve starém Řecku. V obchodě je len k dostání především v podobě celých semen či lněné mouky. Lněná semínka je nutné pořádně rozdrtit, abyste narušili obal a ze samotného semínka tak vytěžili nejvíce. Semena se konzumují v syrovém stavu, tudíž si je nemelte do zásoby.

Pokud zakoupíte celá zrna, což je i z efektivního hlediska lepší volbou, neboť znásobíte účinky, je však nutné semena rozmělnit v hmoždíři nebo namlet. Zakoupit můžete rovněž semena v drcené formě.

Co vše obsahuje lněné semínko

Lněné semeno je bohatým zdrojem mastných nenasycených kyselin. Náleží mezi nejvýznamnější zdroj mastných kyselin omega 3 a omega 6. Dále obsahuje vlákninu, bílkoviny, aminokyseliny, enzymy, karoten, provitamín A, vitamíny řady B, vitamín E, vápník, hořčík, mangan, železo, fosfor, draslík, zinek, selen.

Blahodárné účinky lnu na lidský organismus

Lněná semena mají protizánětlivé, protivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky, zvyšují pružnost cév, pomáhají při redukci váhy. Díky obsaženým látkám, konkrétně se jedná o omega3 mastnou kyselinu – kyselinu linolenovou, mají semena příznivý efekt na nervovou soustavu, ale také zlepšují stav buněk i pokožky.

Mezi další význačné účinky na naše zdraví patří to, že lněná semena  podporují trávení, pročišťují játra, ledviny, podporují obranyschopnost, snižují hladinu cholesterolu v krvi, působí v rámci prevence proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině. Semena mají detoxikační účinek, tj. pročišťují celé tělo.

Zařazení lnu do jídelníčku

Lněná semínka můžete přidat do vločkové kaše, jogurtu, tvarohu, pomazánek, pečiva, moučníků, salátů apod. Pokud je lehce opražíte, tak vynikne jejich chuť i aroma, ale v takovém případě je však nutné počítat s výrazně nižší výživovou hodnotou.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments