Zbavit polštář zápachu je často nadlidský úkol. Je na to ale jednoduchý způsob, který funguje stoprocentně

Kdo by nemilovat spaní v čistě vypraném a voňavém povlečení? Příjemný prožitek bývá občas zakalen nepříjemným zápachem samotného polštáře. K vyčištění polštářů potřebujete jen pár věcí. Zase bude příjemně vonět.

Polštář není nutné vyhazovat

Doba polštářů z prachového peří je dávno pryč, dnes jsou trendem modernější výplně. Některé polštáře není problém vyprat v pračce a důkladně vysušit, u jiných tento postup polštář nevratně zničí, protože náplň ztratí tvar. Jestliže máte polštáře, které stále poskytují dobrou oporu krční páteři, poradíme vám, jak se zbavit nevzhledných fleků, zápachu a zažloutlých skvrn.

Polštáře čistěte citronovou šťávou

Citronová šťáva je účinným čistidlem, stačí ji smíchat s horkou vodou a směs použít na odolné skvrny od potu. Pokud můžete prát polštář v pračce na nízkou teplotu, potřete skvrny před praním zmíněným roztokem a nechejte chvíli působit. Následně dejte do pračky a nezapomeňte polštář důkladně vysušit v sušičce prádla.

Podobně účinnou čistící směs můžete vyrobit z octu a jedlé sody. Polovinu hrnku octa smíchejte s 80 g jedlé sody a doplňte horkou vodou, promíchejte. Do velké nádoby si připravte vodu a směs, polštář zcela ponořte a nechejte v roztoku několik hodin nebo přes noc. Následně vyperte podle návodu na etiketě.

Foto: Shutterstock

Vůně čajovníku

Účinek bělení zvýšíte, když do směsi jedlé sody a horké vody přilijete pár kapek malaleukového oleje (olej z čajovníku). Směs vlijte do rozprašovače, aplikujte na skvrny a nechejte působit. I bez vyprání bude polštář příjemně provoněný, stačí jej jen důkladně vysušit.

Péče o polštáře začíná koupí

Myslete na to, že škodlivé roztoče a mikroorganismy zničíte jen praním na vysokou teplotu. Vybírejte polštáře, které umožňují praní v pračce na minimálně 60 °C. Polštáře pravidelně větrejte na slunci a důkladně je vyperte alespoň jedenkrát za 3 měsíce.

Polštáře s přírodní náplní (peří, vlna) můžete také vyprat. Potřebujete ale prací prášek bez enzymů, nízké otáčky při odstřeďování a důkladné vysušení v sušičce. Přirozené sušení nebývá efektivní.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments