Zbavte se bolesti zad a narovnejte si páteř. Osvojte si jednoduché cviky s velkým efektem

S bolestí zad se trápíme občas všichni. Pokud začneme dodržovat základní pravidla a cvičit, můžeme se bolestí zbavit. Vyzkoušejte rady odborníků a brzy se vám uleví.

Za bolestí zad stojí sedavý způsob života, hrbení u počítače, nedostatek pohybu, nesprávné držení těla, přenášení váhy jen na jednu stranu, sezení s nohou přes nohu, nadváha, psychická zátěž i nesprávné dýchání. Nutné je posilováním svalů okolo páteře neboli svalového korzetu pomocí speciálních cviků.

Cvičení jógy na posílení svalů i psychiky

Cvičení jógy slouží k protažení zkrácených svalů a posílení ochablých svalů, přinese nám obrovské psychické uvolnění, což je ideální prevencí a terapií na bolavá záda i uvolnění mysli při stresu. Výsledky se při cvičení dostaví rychleji, než byste očekávali. Už po pár dnech se dostaví úleva a zmírnění bolestí.

Zkuste cvičit doma

Ze začátku je účinnější a bezpečnější cvičit pod dohledem odborníka, můžete to ale zkusit i podle videí na internetu. Cviky na bolest zad i jako prevence pomohou i při cvičení doma. Dělejte je pomalu, opatrně a jen do mírné bolesti při protažení. Správně dýchejte. I 10 minut cvičení denně, uleví tělu i mysli.

Přitahování kolene v lehu na zádech

Cvičte na jógové podložce. Začněte přitahováním vždy jednoho kolene k trupu, druhou nohu nechte nataženou, zůstaňte na chvíli ve výdrži, opakujte několikrát po sobě, dokud se záda neprotáhnou a kyčle neuvolní. Malý rozsah pohybu se bude postupně zvětšovat. Při výdrži dýchejte do místa, kde je největší tah.

Protažení v lehu na boku

Lehněte si na bok s pokrčenými koleny, s nádechem protáhněte horní ruku a horní nohu do délky a s výdechem přitahujte čelo ke koleni horní nohy. Na každou stranu proveďte cvik asi 10x.

Torze v lehu na zádech

Jemná torze uvolní hluboké svaly zad i meziobratlové svaly. V lehu na zádech s pokrčenými koleny záda jemně táhnou do uvolnění. Nechte nohy pokrčené, ruce v upažení a s nádechem dejte pomalu kolena doprava a hlavu doleva. S výdechem je vraťte na střed a s nádechem jděte do rotace na opačnou stranu.

Přitahování kolen v klubíčku v lehu na zádech

Přitáhněte obě kolena k trupu a zůstaňte ve výdrži. Dýchejte do břicha i beder, vydechujte přes lopatky a uvolňujte napětí z ramen. Pak uchopte dlaněmi kolena, pomocí břišních svalů tlačte křížovou kost k zemi a kružte koleny střídavě na obě strany.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments