Zdražování se vás týkat nebude. Chytří lidé prozradili, jak získat potraviny o 30 % levněji

Nic není tak horké, jak to vypadá. Ačkoliv současné zdražování je jedním z hlavních témat současnosti a mnohým doslova nedá spát, protože nejde o omezený, nýbrž plošný a neustále se zhoršující jev, u kterého nikdo neví, jak vlastně skončí, neznamená to ještě, že je před ním nutné rezignovat a smutně se s ním smířit.

Ušetřit může každý

Zaměřme se teď na potraviny, které představují nejdůležitější součást nákupního košíku nižší a střední třídy. Jejich zdražování dělá mnoha lidem problémy, protože najednou vytvoří v rozpočtu díru, kterou je obtížné nějakým způsobem zacelit, obzvlášť když na ničem jiném ušetřit nejde, protože rostou i ceny energií a služeb.

Zatímco však třeba na plynu nebo elektřině v současné době ušetříte jen obtížně, v případě potravin a jídla to možné je. Jejich zdražení se od začátku tohoto roku pohybuje někde mezi 20 až 30 %, jakkoliv některé vybrané typy potravin zdražily ještě více.

Co když vám teď řekneme, že potraviny můžete nakoupit za ceny, na které jste zvyklí? Že byste to brali všema deseti? Inu, není v tom žádný háček, klidně můžete, vyžaduje to jen trochu práce navíc.

Bystří lidé pochopili, že v dnešní době jsou slevové akce důležitější než kdy předtím. V žádném případě není na místě se nad nimi pozastavovat a vidět v nich stigma sociálně slabších. Zároveň je nutné se oprostit od myšlenky, že na vás obchodníci stejně chtějí jen ušít nějakou boudu a že žádné slevy ve skutečnosti neexistují.

Foto: Shutterstock

Užitečné tipy pro spolehlivou úsporu

Není to pravda. Slevy se poskytují z reálných cen a co jeden týden stojí 100 Kč, může ten další stát klidně 50 Kč. To je okamžitá úspora 50 %. Ne všechny slevy jsou pochopitelně takto vysoké, ovšem v průměru dosahují přinejmenším 30 %. A co to znamená? Jednoduše to, že pokud budete nakupovat zlevněné potraviny, dostanete se na ceny, které platily před velkým zdražením.

Důležité přitom je nenakupovat v akcích impulzivně. Naopak, sedněte si doma k letákům obchodních řetězců a najděte v nich to, co potřebujete. Akcí je velké množství, a tak není vůbec žádný problém najít prakticky každou položku v nějaké slevě. Znamená to pouze to, že musíte obchodů objet několik, reálně však stačí dva maximálně tři.

Nezapomeňte si také zjistit, zda mají obchody nějaké věrnostní kartičky. Pokud jste se jim dosud vyhýbali z principiálních důvodů, určitě si je zařiďte. Není se za co stydět, naopak vám pomohou ušetřit ještě více. V jejich rámci často probíhají speciální akce, kdy je úspora skutečně značná.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 měsíc

A co takhle je rovnou ukrást – samozřejmě s případnými následky…ale okamžitá úspora bude 100%!

Michal
Michal
1 měsíc

…. no, tak nevím, jestli dotyčný pisatel chodil před a po zdražení nakupovat. Máslo stálo 21.90 nyní 39.90, olej 21.90 nyní 43.90, mouka 9.90 nyní 17.90, vajíčko 1.85 nyní 2.90, takže mi tu nepište procentuální nesmysly….

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Michal

Ten a nakupovat? Vždyť je to podle úrovně článků, které tady píše, evidentní mamánek!