Ze staré zeleniny a ovoce můžete vážně onemocnět. Rozpoznejte včas znaky, které jasně řeknou, že tohle na talíř už nepatří

Pokud máte v lednici zeleninu déle, podívejte se, zda můžete sníst kukuřici s bílým povlakem slizu či květák s černými skvrnami. Někdy je bezpečnější ji vyhodit.

Ovoce a zelenina se mohou zkazit rychleji, než je stihneme zkonzumovat. Jejich uchování kvality hodně ovlivňuje i způsob uskladnění, připomíná livestrong.com.

Skladování ovoce a zeleniny

Druhy zeleniny, které rychle ztrácejí vlhkost, jako je mrkev či petržel, mějte dole v chladničce ve spodní zásuvce s vysokou vlhkostí. Naopak druhy produkující ethylen, jako jsou jablka, avokádo či bobulové ovoce, dejte do poliček s nízkou vlhkostí. Zpomalíte hnilobný proces ovoce a zeleniny. Ostatní druhy ovoce a zeleniny, jako jsou banány, batáty, brambory či cibule se skladuje při pokojové teplotě.

Bezpečná konzumace

Pokud ovoce nebo zelenina nejsou úplně čerstvé, třeba měkčí mrkev, až na pár výjimek nevadí a žádné zdravotní komplikace po jejich konzumaci nehrozí. Mnohem nebezpečnější jsou patogeny jako E. coli nebo norovirus, které způsobují vážné infekce. Na první pohled navíc nejsou vidět. Nejezte ovoce či zeleninu, která změnila vůni a páchne, nebo změnila chuť.

Pozor na plísně

Na některých druzích ovoce a zeleniny se rychle objeví plísně. Pokud jde o pevný druh, jako je zelí, paprika nebo mrkev, stačí odříznout okolo plísně 2 cm a ostatní můžete sníst. Nízký obsah vlhkosti v zelenině ztěžuje průnik plísně do celého plodu. Jestliže je ale plíseň na okurkách, broskvích či rajčatech, musíte je vyhodit celé.

Foto: Shutterstock

Bílý sliz na kukuřici

Pokud najdete na kukuřici bílý sliz, jde o různé plísně, které vznikají často už při růstu na poli. U vysušené kukuřice to může být ovlivněno velkým suchem při pěstování. Obvykle jde o příznak vnitřní hniloby, proto kukuřici se slizem nekonzumujte.

Skvrny na květáku

Na květáku vznikají černé či hnědé skvrny způsobené patogeny. Stejně jako plísně však skvrny neproniknou hluboko do květáku a stačí je vyříznout. Pokud květák výrazně změnil barvu, je třeba ho vyhodit. Neskladujte ho ve fólii, jinak začne hnít.

Foto: Shuttestock, zdroj: Business Insider, livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments