Zemědělci v Česku rozjeli vlastní supermarket. Konečně, poloviční ceny. Lidl a Kaufland už mohou zavřít

Kdo se snad domníval, že veřejný tlak na obchodní řetězce pomůže v tom, že se tyto korporace chytí za nos a přestanou českým zákazníkům účtovat nehorázné ceny za nekvalitní zboží, byl by na omylu. Prakticky žádný tlak na ně nepomáhá a ony stále na tuzemském trhu mají nehorázné marže.

Už se to rozjíždí

Navíc ještě používají tlak v podobě slevových, který přitom funguje jak na zákazníky po marketingové stránce, jakkoliv je to úplný nesmysl kvůli nadsazeným cenám, tak i na dodavatele. Pokud tito chtějí prodávat, musí se akcí účastnit a poskytovat řetězcům ještě výhodnější ceny.

Mnozí už toho ale měli plné zuby. Není tajemstvím, že zemědělcům v České republice leží obchodní řetězce dlouhodobě v žaludku. Odebírají od nich totiž za velmi přísných podmínek, a když dodavatelé nevyhoví, jednoduše zboží dovezou klidně z druhého konce zeměkoule.

Není tedy divu, že zemědělcům už došla trpělivost a pomalu, ale jistě se šikují. Jedním z důsledků je otevírání obchodů nebo dokonce supermarketů, jež provozují právě tito zemědělci. Spekuluje se dokonce o tom, že by mohli dát síly dohromady a vytvořit plnohodnotný řetězec, proti kterému by nějaký Lidl nebo Albert neměly jednoduše šanci.

Zemědělci totiž mohou prodávat zboží za rozumné ceny, které by oproti těm v řetězcích mohly být až poloviční. Jeden článek celého řetězce by vypadl a marže by byly rozumnější.

Foto: Shutterstock

Jinam už zákazníci nepůjdou

Jak by to mohlo nakonec vypadat, ostatně dokládá oblíbený obchod Hanácký grunt, který už několik měsíců funguje poté, co ho založilo a provozuje zemědělské družstvo Unčovice. Dveře se tu doslova netrhnou a ve špičce se tvoří dlouhé fronty.

A vy se divíte? Vždyť v řetězcích nevíte, odkud zrovna dovezli maso a zda vám po něm nebude špatně. A ještě za něj chtějí nesmysl. Tady pořídím vše v prvotřídní kvalitě a za velmi pěkné ceny. Klidně si sem těch 20 kilometrů dojedu,” říká paní Libuše.

Na první pohled je jasné, že tady se prodávají opravdu čerstvé výrobky ze dvora a navíc ceny působí více než rozumně. Rozhodně nemáte pocit, že by vás tu někdo chtěl natáhnout. Naopak, po zkušenostech z obchodních řetězců si skoro říkáte, zda vám to neprodávají pod cenou. Ale ne, obchod samozřejmě vydělává, jen to není za každou cenu a na maximum.

Čtěte také: Obchodní řetězec ohromil Čechy. Ceny najednou snížil o 30 %. Stojí to jako v Polsku, není třeba nikam jezdit

Pokud by se tento přístup rozšířil po celé zemi, mohou to velké supermarkety a hypermarkety skutečně rovnou zabalit. Protože, kdo by v nich nakupoval?

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslava
Jaroslava
19 dní

“Češi Čechům to je správně 🤗

Antonin
Antonin
20 dní

Držím palce zemědělcům 🤟👍👍👍👍👍🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿👍

Toscana
Toscana
20 dní

A co ceny? Ty jsou tajné. A mléko prodávají z konví nebo koupili mlékárnu? Zemědělci nezpracovávají ani maso
.

Jiří
Jiří
20 dní

Proč nenapíšete ceny.oni vůbec nejsou poloviční

Pavel
Pavel
20 dní
Reply to  Jiří

Protože by vyšlo najevo že jsou dražší.

Man
Man
20 dní

Chci též ….😁