Zlatý déšť pro důchodce v Česku. Stát nemile chyboval, každému bude muset vyplatit tučný balík

Je docela možné, že důchodci budou mít navzdory velmi malému navýšení penzí v letošním roce o blahobyt postaráno. Měla by být totiž napravena velká křivda, kterou jim stát provedl v loňském roce. Tehdy se nezachoval vůbec správně a teď na to dost možná tvrdě doplatí. Zaplatí to ale daňoví poplatníci.

Velmi špatný krok

Nešlo o nic jiného než o tu skutečnost, jak se loni naložilo s takzvanou mimořádnou valorizací. Automatický mechanismus, který je určen zákonem, totiž na základě lednového inflačního čísla vypočetl, že se od června 2023 musí průměrný důchod navýšit o 1780 Kč. Toho se však stát zalekl, jelikož s něčím takovým vůbec v rozpočtu nepočítal.

To teď používá jako hlavní argument naprosto nesystémového kroku, který následně učinil. Peníze, na které měli důchodci zákonný nárok, totiž zpětným způsobem srazil. Ovšem nikterak kosmeticky, ale skutečně radikálně. Nakonec z toho zbylo pouhých 760 Kč. To by sice za normálních okolností bylo i tak příjemné, jenže tady důchodci čelili skutečně značnému zdražování a měli nárok na to, aby se jim důchod do nové cenové hladiny dorovnal.

Stát měl toto předvídat, jelikož ekonomové na tato rizika upozorňovali dopředu. Mohl učinit proaktivní kroky již v roce 2022, a to jak v přípravách rozpočtu, tak úpravě valorizačního schématu. Nic z toho neučinili a pouze zatáhl za záchranou brzdu v době, kdy už bylo pozdě.

Foto: Shutterstock

Přijde rozhodnutí

Vše je teď u Ústavního soudu, který má již za pár dnů rozhodnout. Mnozí očekávají, že křivda bude napravena, což by znamenalo, že stát bude muset platit jako mourovatý. Musel by v takovém případě vyplatit rozdíl ve valorizacích zpětně, takže by nakonec nic neušetřil.

Ale nejen to. Aktuální důchody by se musely ještě zvýšit na úroveň včetně původně vypočtené mimořádné valorizace. K tomu je navíc potřeba připočítat ještě úrok.

Čtěte také: Nehezký způsob, jak stát důchodcům sebere peníze. Z důchodu už jim bude posílat jenom část, zbytek si nechá

Důvodem, proč by se mělo rozhodnout v zájmu důchodců, je především retroaktivita tohoto kroku. Valorizace se sice k důchodům přičetly až v červnu 2023, nicméně jejich výpočet zohledňoval lednovou inflaci, která o všem rozhodla. A stát to celé zkrouhnul až potom.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vratislav
Vratislav
3 měsíců

Takže pokud dobře počítám, musel by stát doplatit každému důchodci tučný balík 1000 kč. Autor článku je asi bezdomovec, když 1000 korun, nazývá tučným balíkem. To je ale hňup.

Lenka
Lenka
3 měsíců

Ja osobne si myslim,ze to zametou pod koberec.Vymenili Ustav.soudce a ti jim zrejme pujdou na ruku.Takze neverim,ze se nam vrati,co nam nespravedlive sebrali.Pokud to tak dopadne,tak uz v tomhle state nicemu neverim ,vzdyt to vydime i ve vlade,kdy prohresky se proste okecaji a jede se dal u plnych koryt.Je to moc smutne.

Iva
Iva
3 měsíců

Pokud si někdo myslí, že křivda bude napravena, je velmi naivní. Všichni jsou zkorumpovaní včetně vlády i prezidenta. Ruka ruku myje. V této zemi to ani jiné být nemůže.

Margitka
Margitka
3 měsíců

Tady me to docela dost rozesmalo 😂😂😂😂
Pani Kveta zije s rozovimi brejlickami mysli jsi ze prava Důchodců budou napravena nee bohuzel stuj te nohama na zemi tady vítězí oni kdo to posral neverim ze soud da za pravdu Duchodcum podle mě nan jeste vemou a by meli větší pupky

Margitka
Margitka
3 měsíců

Neverim tomu ze by Soud drzel při lidech ,kdyz nam neco daji tak je to na prd jelikož je vse drahe a ten důchod ani nezahrne to co potrebujete tak neverim ze by někdo jako So ud drzel pri duchodcum rady jde oto ze kazdy jen hrabe sam pro sebe ze p.J.

Emil Kašík
Emil Kašík
3 měsíců

Církevní restituce se v tichosti valorizuji bez jakehokoliv krácení, platy poslancům obou komor Parlamentu ČR a vládě se platy valorizuji rovněž. U církevních restituci nutno připomenout že v 80 letech 20. stol. kardinál Tomášek prohlásil že stát se s církvemi již vyrovnal. Takže jaké církevní restituce. Měly by porevolucni vlády uhradit neopravněné vyplacení miliard. ….

Blanka Šimková
Blanka Šimková
3 měsíců
Reply to  Emil Kašík

O tomto prohlášení ani nevím, to mě fakt zajímá. Máte nějaký odkaz? Děkuji

Ingrid
Ingrid
3 měsíců

Jak mám pozadet o ten doplatek a kde ?kam mám zajít na důchodové ? Prosím poraďte …dekuji

Jiří
Jiří
3 měsíců

Jsem zvědav jak to dopadne. Moc iluzi si nedělám. Jsou všichni na jedné lodi. Od Městského policajta až po předsedu ÚS, nebo prezidenta.

Květa
Květa
3 měsíců

Věřím ve spravedlivé rozhodnutí ÚS. Byl porušen zákon. Sobě si přidali, důchodce okradli. Za chyby se platí. Měla by to zaplatit vláda a politici ze svého. Mají dost vysoké platy. Zase to budou muset zaplatit daň. poplatníci. Politici nemají žádnou odpovědnost za způsobenou škodu.

Jan Franta
Jan Franta
3 měsíců
Reply to  Květa

Tak to dopadá, když u vesla (a kormidla) sedí amatéři!

Otakar
Otakar
3 měsíců

Co chcete od politiků z leknutí. Že oberou normální lidi a sobě pořád přidávají to je ok. Kolik miliard odchází například na církevní restituce , pro nemakacenka některým neziskovým organizacím bych nedal ani 1 Kč. Ale ještě je toho daleko více kam jdou peníze ani se to nedovíme.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  Otakar

Třeba ti tmavší pleti co jim sociální dávky a příspěvek na bydlení stačí na nákup Plzeňského piva a značkových cigaret.