Znáte nejsilnější léčivou rostlinu? Uctívali ji už staří Egypťané a pak se na ni zapomnělo

Semena černuchy seté představují koření, které má účinky širokospektrálního antibiotika. Byla nalezena už v Tutanchamonově hrobce a léčivý olej ze semen používala i královna Kleopatra. U nás se bylina pěstuje jako letnička, má krásné modré květy, plody se přidávají do suchých vazeb a semena využijeme v kuchyni.

Historie černuchy

Ve starém Egyptě byla černucha setá uctívaná rostlina a byla nalezena v hrobce faraona Tutanchamona. O léčivých účincích černého kmínu se zmiňují Hippokrates, Dioscorides, Paracelsus, Mattioli, sv. Hildegarda z Bingenu, spisy čínské a tibetské medicíny, indické ájurvédy či Kánon medicíny slavného arabského lékaře Avicenny.

Co je černucha setá  – Nigella sativa

Černucha setá neboli Nigella sativa patří do čeledi pryskyřníkovitých. Jejím černým semenům se říká černý kmín. Jako léčivo i koření se používá hlavně v Indii, na Balkáně a v Turecku. I u nás se používá v podobě přírodní medicíny. Konzumují se semena rozdrcená nebo umletá na prášek a olej ze semen lisovaný za studena.

Čaj ze semen černého kmínu slouží jako prevence mnoha onemocnění. / Foto: Shutterstock

Čaj ze semen černuchy

Polévkovou lžíci rozdrcených semen zalijeme 0,5 l horké vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Přecedíme a pijeme po doušcích během dne jako prevenci i při nemocích. Černý kmín má výrazný léčebný potenciál.

Černucha v gastronomii

V kuchyni se černý kmín používá v kombinaci s koriandrem, novým kořením, saturejkou a tymiánem. Využívá se jemnější náhražka pepře. Má příjemnou vůni a lehce pálivou chuť, připomínající kombinaci cibule, máku a pepře. V Indii a na Středním východě bývá součástí kořenících směsí, jako je masála a karí. Slouží zejména k dochucení chleba, pečiva, luštěnin a sýrů.

Účinky černého kmínu

Černucha je považována za univerzální všelék. Působí jako širokospektrální antibiotikum při bakteriálních a virových onemocněních. Spolehlivě ničí střevní parazity, podporuje činnost žaludku, jater, střev a slinivky břišní. Zpomaluje růst nádorových buněk a je prevencí rakoviny. Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi a alergikům a astmatikům uleví při dýchacích potížích.

Foto: Shutterstock, zdroj:  Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments