4 jídla, která pomáhají v boji proti bolestivé Parkinsonově chorobě. A ta, která naopak průběh zhoršují

Parkinsonova choroba se řadí mezi zákeřná neurologická onemocnění s výskytem po celém světě. Podle NHS k tomuto onemocnění spadají tři hlavní příznaky, které nejsou příjemné – třes, pomalé pohyby, bolest, ale také zapomínání a potíže s výslovností. Bohužel existuje mnoho jiných příznaků, které mohou být u každého jiné. Tyto zmíněné jsou nejčastější. Ovšem lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikována, si mohou pomoci zdravým životním stylem a správnými potravinami. Tak dokáží onemocnění udržet pod kontrolou co nejdelší možnou dobu, nebo dokonce zamezit rozvoji onemocnění.

Čekanka – chutná zelenina

Čekanka obsahuje značné množství vlákniny, má detoxikační schopnosti, ničí volné radikály v těle, zbavuje těžkých kovů a snižuje cholesterol v krvi. Možná znáte čekanku jako krásnou bylinku modré barvy, jejíž čaj chutná náramně. Existuje i zelenina zvaná salátová čekanka obsahující velké množství kyseliny listové a vitamínu B1. Je známo, že strava s nízkým obsahem kyseliny listové v nemalé míře ovlivňuje vznik neurologických příznaků, jako tomu je u Parkinsona. Jestliže neseženete čekanku, rozhodně si dopřejte různé druhy listové zeleniny. 

Bob obecný, zatím nejúčinnější potravina v boji s nemocí

Nejúčinnějším lékem na Parkinsonovu nemoc je aminokyselina zvaná levodopa. Tuto obsahuje bob obecný a někteří lidé věří, že může pomoci léčit příznaky Parkinsonovy choroby.

Boby mají vysoký obsah vitaminu C a E, draslíku a vlákniny, ale obsahují právě i zmíněné levodopy (L–dopa). Jedná se o chemické látky, které tělo využívá k produkci dopaminu (neurotransmiteru spojeného s centrem odměn a motivace v mozku).

Bob obecný může pomoci lidem s Parkinsonovou chorobou, ale je důležité, aby jej lidé nepoužívali jako alternativu k předepsané léčbě.

Účinnost bobu obecného při zpomalování progrese Parkinsonovy choroby se zatím příliš neprováděla. Jedna studie však naznačuje, že konzumace této plodiny může vést k výraznému zlepšení motorického výkonu u lidí s Parkinsonovou chorobou, aniž by způsobovala jakékoli vedlejší účinky.

Foto: Shutterstock

Kurkuma – vynikající koření

Kurkuma je také známá pod názvem indický šafrán. Dokáže podporovat funkci mozku, je protizánětlivá a blahodárně působí na nervové buňky. To ovšem není vše, krásně zbarvené koření dokáže čistit krev, působí jako přírodní antivirotikum, antibiotikum, a co je nejdůležitější? Brzdí rozvoj stařecké demence a Parkinsonovy choroby. 

Foto: Shutterstock

Pijte větší množství čisté vody

Samozřejmě i bez tohoto onemocnění byste si měli dopřát dostatek čisté vody, ale s touto obávanou diagnózou byste měli dbát na pořádný pitný režim a každý den vypít alespoň šest až osm sklenic vody. Zvýšený pitný režim je důležitý. Podporuje vstřebání léků, působí preventivně proti zácpě a podporuje správné čištění močových cest. 

Dopřejte si dostatek vitamínu D

Lidé, kteří se v letním období vyhýbají slunci nebo se natírají opalovacím krémem s vysokým faktorem, by měli užívat vitamín D v tabletách. Pokud jste člověk, který nechce kupovat umělé doplňky stravy, zařaďte do jídelníčku dostatek tučných ryb, vejce a mléčné výrobky – zakysané výrobky. 

Foto: Shutterstock

Pozor na potraviny, které nemoc naopak zhoršují

V případě Parkinsonovy choroby, ale i bez této diagnózy, by měl být člověk obezřetný na rafinované produkty, jako je rafinovaný cukr, mouka a tuky, které jsou zbavené svých nutrientů a probiotické vlákniny. Další potraviny, které se řadí k těm škodlivým, jsou průmyslově zpracované produkty, jako konzervy, polévky z pytlíků, hotová jídla a ostatní. Vyhýbat byste se měli i chemickým látkám, jako jsou emulgátory, zahušťovadla, umělá barviva a konzervanty. 

Možná jste již také slyšeli o působení herbicidů v zemědělství a zvýšeným výskytem Parkinsonovy choroby u lidí. Společnost Parkinson uvádí, že výzkumy, které se zabývají touto spojitostí, začínají odhalovat možné důvody. Různá degenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, jsou úzce spojena s glyfosátem, tedy herbicidem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, NCBI

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments