Alkohol může mít na tělo i pozitivní vliv. Lékaři radí, kolik ho vypít na základě pohlaví a věku

Alkohol je zdravý pouze v menších množstvích, což činí asi 1 nápoj denně pro ženy a 2 pro muže. Při vyšší dávce se jeho výhody zhoršují a rizika se naopak zvyšují.

Pomáhá vašemu srdci

Pokud jste v dobré kondici, mírné pití alkoholu snižuje pravděpodobnost srdečního infarktu či cévní mozkové příhody nebo kornatění tepen o 25 až 40 %, jak se píše na webmd.com. To může být částečně způsobeno tím, že malé množství alkoholu může zvýšit hladinu prospěšného HDL cholesterolu. Silné pití pak už zase zvyšuje riziko srdečních chorob.

Navozuje větší aktivitu

Mírní konzumenti alkoholu cvičí mnohem častěji než lidé, kteří nepijí. A mohou z toho dokonce získat i mnohem více zdravých účinků. Na druhou stranu studie prokazují, čím více cvičíte, tím je také pravděpodobnější, že budete čas od času i pít.

Zabraňuje vzniku ledvinových kamenů

Pravidelná konzumace malého množství alkoholu zmenšuje pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů o 41% u těch, co pijí pivo a o 33% u konzumentů vína. Částečně asi proto, že alkohol, jako kofein v kávě a čaji odvodňuje a chodíte častěji na záchod. To pomáhá vyčistit drobné krystaly, které tvoří kameny. Pokud však pijete příliš mnoho a můžete se dehydratovat a zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.

Podporuje komunikaci

Sklenička lidi spojuje a komunikují mezi sebou víc, než třeba u minerálky. Je také pravděpodobnější, že budou sdílet dobrou náladu a udrží všechny účastníky konverzace. Nic se však nemá přehánět. Stačí tato šťastná hodina a pak je čas s pitím přestat.

Foto: Shutterstock

Posiluje sexuální život

Intimitu podpoří trocha alkoholu, která nám pomáhá od stresu. V jedné studii ženy, které si daly 1 nebo 2 sklenky červeného vína denně, uvedly, že cítí větší touhu, vzrušení a sexuální uspokojení než ty, které nepily. Ti, kteří pili naopak více, nehlásili žádnou změnu. Nápoj může také zvýšit hladinu mužského testosteronu. Muži, kteří naopak alkohol pijí příliš, mohou ztratit chuť i schopnost mít sex.

Pomáhá k činnosti mozku

Uvedené malé množství alkoholu několikrát týdně může snížit pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby. Dieta MIND speciálně navržená na snížení rizika onemocnění, má víno jako jednu z 10 skupin potravin zdravých pro mozek. Snižuje také riziko mrtvice a srdečních chorob, které mohou urychlit účinky Alzheimerovy choroby.

Vyrovnává krevní cukr

Sklenka vína k večeři může snížit pravděpodobnost vzniku diabetu 2 typu a pomůže vypořádat se s vysokou hladinou cukru v krvi, i když vědci přesně neví proč.  

Foto: Shutterstock, zdroj: webmd.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments