Běžná chemikálie může způsobit problémy v těhotenství. Nečekaně změní hormony

Na jaké chemikálie si dát během těhotenství pozor? Nebezpečím mohou být nečekané změny hladiny hormonů. Podívejme se, co říká jedna z posledních studií.

V podstatě každý z nás má ve svém organismu jistou hladinu zmíněných chemických látek, se kterými v běžném životě přicházíme do styku. Ftaláty však mohou podle vědců narušit funkci těhotenského hormonu nutného k udržení těhotenství. Tyto syntetické chemikálie se běžně používají v plastech a předmětech každodenní osobní péče. Studie byla publikována v časopise Environmental International.

Zákon na omezení ftalátů

Zákon o zlepšení bezpečnosti spotřebních výrobků v roce 2008 omezil používání hned několika ftalátů v mnoha výrobcích spotřebního zboží pro domácnost, zejména v těch pro děti. K environmentální expozici může dojít požitím, vdechnutím i přes kůži, proto má většina z nás ve svém těle měřitelné hladiny ftalátů.

Vliv těhotenského hormonu na porod

Placenta běžně produkuje hormon uvolňující kortikotropin – CRH. Tento hormon produkuje i mozek při stresu. Hladina placentárního CRH je v těhotenství až 10 000x vyšší, ke konci stoupá a dle výzkumu reguluje kontrakce podporující porod. Pokud jsou ale hladiny CRH nadměrně vysoké nebo rychle stoupají, mohou způsobit problémy s růstem a jeho neurokognitivním vývojem, předčasný porod, vysoký krevní tlak, těhotenskou cukrovku i poporodní deprese.

Od roku 2008 existuje Zákon o zlepšení bezpečnosti spotřebních výrobků, který omezil používání hned několika ftalátů v mnoha výrobcích spotřebního zboží pro domácnost, zejména v těch pro děti. / Foto: Shutterstock

Placentární hormon CRH a ftaláty

Ftaláty přímo interferují s hormonem uvolňujícím kortikotropin. Podle studie prenatální expozice ftalátům zvyšuje pravděpodobnost potíží, díky změnám klíčových hormonů, zejména testosteronu, estrogenů a hormonů štítné žlázy. Tyto chemikálie nejvíce zasáhly gravidní ženy s preeklampsií – nemocí děložních cév těhotných žen a gestačním diabetem mellitem – těhotenskou cukrovkou. Podle nich je třeba věnovat více pozornosti svému životnímu stylu a sledovat, jaké kupujeme spotřební zboží.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sciencedirect, Medicalnewstoday

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments