Sladká nemoc cukrovka. Jaké existují formy a co způsobují?

Cukrovka, diabetes nebo také sladká nemoc – můžete jí říkat jakkoli. Jedná se o chronické onemocnění, které ve stejném měřítku postihuje jak muže, tak i ženy. I když si většina lidí myslí, že cukrovka je jen jedna, není to pravda – ve skutečnosti může mít hned několik forem. A ty si společně v dnešním článku představíme.

Co je cukrovka?

Cukrovka možná zní sladce a někdo si dokonce myslí, že je to nemoc, která vznikne ve chvíli, kdy se člověk příliš láduje sladkým a tuhle zdravotní potíž má poté tzv. za trest.

Cukrovka je ve skutečnosti označení hned pro několik různorodých onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi neboli hyperglykémií. Vzniká ve chvíli, kdy má tělo buď velmi málo inzulinu, nebo jej nemá vůbec – bez inzulinu totiž naše tělo nedokáže získávat cukr z krve.

Jaké má formy?

Jak jsme již zmínili v samotném úvodu dnešního článku, neexistuje pouze jedna varianta cukrovky – ve skutečnosti se dělí na celkem 3 formy:

  • diabetes 1. typu
  • diabetes 2. typu
  • těhotenskou cukrovku

Když nyní víme, že se diabetes dělí na tři formy, můžeme si je společně v následujících řádcích trochu blíže představit,

Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu vzniká ve chvíli, kdy náš imunitní systém likviduje buňky produkující slinivkou břišní, díky čemuž brání vzniku inzulinu. Spadá do skupiny autoimunních onemocnění a rizikem pro získání tohoto typu cukrovky je genetická zátěž.

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu vzniká tehdy, dojde-li ke snížení citlivosti tkání na inzulin. V tomto případě je typickým znakem nulová tvorba inzulinu, kdy se pacientům inzulin v těle sice vytváří, ale je ho jen velmi malé množství, že jej tělo ani nedokáže zpracovat. Rizikovým faktorem je obezita a jídelníček bohatý na sacharidy.

Těhotenský diabetes

Další formou je těhotenská cukrovka, která postihuje jen těhotné ženy a za jejím vznikem stojí hormonální změny, jež jsou pro graviditu typické. Bohužel představuje poměrně vysoké riziko jak pro matku, tak i pro její miminko, proto je potřeba dodržovat dietní režim až do porodu, po kterém ale naštěstí těhotenský diabetes sám od sebe zmizí.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments