Častá chyba po sprchování koupel zcela znehodnotí a navíc ohrožuje zdraví

Sprchování dnes platí za automatický hygienický návyk. Mnoho lidí už se nesprchuje pouze jednou, ale klidně dvakrát třikrát denně. Mají pak pocit čistoty, který jim propůjčuje potřebnou sebedůvěru. Jenže efekt sprchování jako takového, tedy očistu od špíny a nejrůznějších bakterií, lze velmi jednoduše zničit, jak prozradila studie publikovaná v časopise American Journal of Public Health.

Bakterie mohou napáchat velkou neplechu

Podle dermatologů, kteří studii zpracovali, totiž sprchování splní svůj základní účel pouze tehdy, pokud se po něm neutřete do již použitého ručníku. Při utírání totiž dochází k nepatrnému porušení vrchní vrstvy pokožky. Vlivem toho se do ručníku uvolňuje velké množství bakterií, které se v této vrstvě usidlují. Tyto bakterie se potom v ručníku dále množí a rozvíjejí.

Pokud tak po sprchování použijete ručník, který není čistý, dochází při utírání k tomu, že si na sebe zmnožené bakterie nanášíte zpět. Obzvlášť problematické je potom sdílení ručníků mezi členy domácností. Tímto způsobem totiž může dojít k přenosu bakterií, na které je jeden člověk zvyklý, zatímco druhému mohou přivodit potíže, přinejmenším třeba alergickou reakci, ale klidně i plísně, ekzémy a infekce.

Plísně, bradavice a nemoci kůže

Vědci pro účely zmíněné studie provedli také zajímavý experiment spočívající v testu, jaké množství bakterií zachytí vlákno ručníku z umytého těla a kolik jich přežije v průběhu dvou dní. Na ruce dobrovolníků nanesli bakterie a následně je požádali, aby si deset vteřin myli ruce mýdlem, dalších pět vteřin oplachovali a potom se otřeli do sterilního ručníku. Po 48 hodinách dosahoval počet bakterií astronomického čísla. Jen na pěticentimetrovém kousku látky jich detekovali 48 tisíc. A vzhledem k tomu, že jen málokdo po sprchování použitý ručník hodí do prádla, dokážete si představit, co na sebe každý den nanáší.

Čím déle zůstanou ručníky vlhké, tím déle jsou aktivní také kvasinky, bakterie, plísně a viry, které obsahují,” vysvětluje dermatolog Alok Vij z kliniky ve městě Cleveland. Takovéto prostředí se stává živnou půdou pro vznik plísní a bradavic, stejně jako infekčních nemocí pokožky.

Utírání se do špinavých ručníků může vést také ke vzniku ekzému nebo atopické dermatitidy. Pokud se tomu chcete vyhnout, je třeba použít pokaždé čistý ručník.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments