Většina lidí se sprchuje špatně. Likvidují si tak imunitní systém

Mytí a sprchování patří ke každodenní rutině drtivé většiny lidí. U mnohých neslouží jen coby prostředek k hygieně těla, ale zároveň i mysli, tedy jako svého druhu reset po celém dni stráveném prací či odpočinkem. Jak už tomu tak ale bývá, příliš mnoho dobré věci může být na škodu.

Častá sprcha není výhodou

Když je řeč o mytí, potom sprchování či koupání patří k těm nejoblíbenějším metodám, jakkoliv ještě celkem nedávno by naši předci nad každodenním mnohaminutovým sprchováním kroutili hlavou. Dnes už přitom nejsou žádnou výjimkou ani dvě sprchy denně, případně ranní sprcha a večerní koupel. Naopak, těch několik málo lidí, kteří se nesprchují s takovou pravidelností, mohou čelit ostrakizaci ze strany společnosti, a tak to raději ani nepřiznávají.

Ve skutečnosti jsou to ale oni, kdo se chová správně. Tedy samozřejmě za předpokladu, že dodržují hygienu jiným způsobem a jednou za čas si tu sprchu dají. O tom žádná. Ovšem příliš časté sprchování vede k oslabení imunitního systému. Podle americké studie poškozuje tato rutina lidský mikrobiom, což je uskupení bakterií a mikrobů žijících na nebo uvnitř vašeho těla.

Je to právě mikrobiom, kdo tvoří významnou část imunitního systému a pomáhá tak lidské tělo chránit. Pakliže tuto citlivou rovnováhu poškodíte tím, že se budete moc často sprchovat, je poměrně logické, že budete náchylnější k nemocím.

Foto: Shutterstock

Jak udržet rovnováhu

Ačkoliv však vědci uvádějí, že příliš časté mytí má negativní účinky na imunitní systém, neříkají už, kolikrát by se měl člověk sprchovat, aby udržel rovnováhu mezi čistotou těla a zdravím mikrobiomu.

Podle dermatoložky Lucy Chen, kterou cituje deník Express, se nicméně správný počet sprchování za týden pohybuje mezi dvěma a třemi. To je pochopitelně velmi překvapivé pro ty, kdo se sprchují každý den, a to klidně několikrát. Kromě toho by taková sprcha měla trvat maximálně 5 až 10 minut, nikoliv déle.

Lékařka však dodává, že tak časté sprchování je škodlivé i z toho důvodu, že z kůže odstraní esenciální oleje, a tak ji vysuší. Kůže je potom náchylná k různým vyrážkám, ekzémům a zánětům. Aby toho nebylo málo, příliš častá sprcha také vysušuje vlasy, které se potom zahalí do lupů.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, The Atlantic, Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments