Čechům chodí nižší důchod, než na jaký mají nárok. Kdo se neozve, tomu peníze propadnou

Mnoho lidí se vcelku logicky domnívá, že jakmile přijde jejich odchod do důchodu a s ním spojený výměr penze, udělá stát naprosto všechno správně a peníze začne posílat ve správné výši. Zkrátka a dobře, většina Čechů se jednoduše spokojí s tím, co jim Česká správa sociálního zabezpečení spočítá a nijak to dále neřeší.

Málo známý problém

To ovšem může být poměrně zásadní chyba. Je až s podivem, jak málo se o tomto problému mluví, ale je velmi pravděpodobné, že v České republice spoustě lidí chodí nižší důchod, než na jaký mají podle odpracovaných let a výdělků nárok.

Pravdou je, že ČSSZ vezme pro každý případ všechny podklady, které má k dispozici, a následně z nich důchod vypočte. Problém může nastat hned v několika oblastech. Tou první je prostá lidská chyba. Zkrátka a dobře, úřednice se může přepočítat. Horší je to, že už to po ní nikdo neověří a člověk se smíří s tím, jaký důchod bude je vypočten.

Mnohem častěji ovšem dochází k tomu, že ČSSZ nemá k dispozici veškeré údaje o celé době sociálního pojištění daného člověka, případně je má v nesprávné podobě. Tady je potřeba si uvědomit, že člověk pro čerpání důchodu musí odpracovat 35 let a po tuto dobu za něj zaměstnavatel musí odvádět sociální pojištění. To obvykle činí, protože pokud by to nedělal, sociální správa by se ozvala.

Problém je v tom, že potom nemusí do ČSSZ poslat všechny dokumenty správně. Momentálně se to týká především lidí, kteří pracovali v minulém režimu v podnicích, které třeba již zanikly. A pokud úřad neeviduje podklady, je velký problém je dohledat.

To se vám může snadno stát i dnes. Pokud pracujete třeba pro menší nebo střední firmu, je docela pravděpodobné, že v době, kdy půjdete do důchodu, už nebude existovat. A právě v těchto firmách panuje největší šlendrián, takže za své působnosti nemusely s úřady komunikovat správně.

Chyby se stávají každou chvíli

Z toho plyne poučení, že byste si všechny doklady o důchodovém pojištění za svou kariéru měli schraňovat pro případ potřeby. Také platí, že jakmile je vám důchod vyměřen, není od věci kontaktovat některého z důchodových poradců, aby vám vlastnoručně vypočetl výši důchodu, na který máte nárok podle podkladů, které mu poskytnete.

ČSSZ mi vyměřila důchod 19 tisíc korun. Raději jsem si nechala vše přepočítat od poradkyně, což mě vyšlo asi na dva tisíce korun. Byly to nejlépe vynaložené peníze v mém životě. Ukázalo se totiž, že můj důchod má být správně 23 tisíc. A sociálka to posléze uznala,” říká paní Kateřina Králová z Prahy.

Čtěte také: Důchodci v Česku budou kasírovat tisíce korun měsíčně navíc. Stát pro ně vymyslel novinku

Pakliže dokumenty dokazující vaší pracovní činnost v určitém období nemáte a daná firma již neexistuje, můžete využít například i přizvání svědků v podobě někdejších kolegů nebo šéfů, kteří vám potvrdí, že jste takové zaměstnání skutečně vykonávali.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiřina Králová
Jiřina Králová
21 dní

To máte pravdu, manžel onemocněl 29min ho v práci oživovali a teď má budíka a nemocenské okolo 19000kc běží mu už důchod bez výplaty a má odpracovano 44roku, jsem zvědavá jaký důchod bude mít?Do důchodu jde od 23,7 ale teď je na neschopence a končí 22,7,2024 takto nám poradili na důchodovém, Měl těžkou práci, tak se ze zdravotních důvodu nemohl vrátit zpět do zaměstnání Králová Jiřina

Zvoník
Zvoník
20 dní

Jaké politiky jste si zvolili v tomto státě, takový budete mít i důchod.