ČEZ ukázal nové ceny elektřiny a plynu. Těžká rána. To už nejde, chtějí nás zlikvidovat, volají lidé

Pokud by vám někdo před rokem vyprávěl o tom, že éra levných energií, kdy jejich ceny nikdo příliš neřešil a v českých domácnostech se vesele topilo na třiadvacet stupňů, definitivně končí, a to už příští rok, asi byste ho považovali za nepříliš příčetného.

Loni žehrali, dnes jsou ve výhodě

Ale všechno se změnilo už na podzim loňského roku, kdy zkolaboval velký dodavatel Bohemia Energy a naplno se ukázalo, do jaké šlamastyky se řítíme. Tehdy se to týkalo “pouhého” milionu zákazníků, kteří si museli rychle najít nového dodavatele za výrazně vyšší ceny. A tehdy se také ještě mělo za to, že vlna vysokých cen energií se přežene a po zimě bude zase klid, takže ti, kdo mají nějakou tu fixaci to přečkají a ceny si zafixují zase v době, kdy budou níže.

Události ale nabraly zcela jiný spád. Dnes jsou ve výhodě ti, kdo v důsledku krachu Bohemia Energy zafixovali ceny energií sice výše, než byli zvyklí, ale z dnešního pohledu stále levně. Důkazem jsou nové ceníky společnosti ČEZ pro elektřinu a plyn. Obě komodity v nich oproti loňským podzimním cenám vzrostly o více než sto procent. Oproti poslednímu navýšení v únoru je to pak přibližně o 80 %.

A tyto ceny pomalu nabíhají zákazníkům, kterým končí fixace. V letošním roce to bude přibližně pětina klientů firmy ČEZ, přičemž části už fixace skončila předtím, takže už mají uzavřeny smlouvy za vyšší ceny. Za kilowatthodinu elektřiny podle nové sazby zaplatí 11,22 korun. Ještě výrazněji se potom elektřina zdraží těm, kdo ji využívají k topení.

Foto: Shutterstock

Kde na to brát?

Pokud by šlo ale jen o elektřinu, asi by to šlo ještě ustát. Jenže ve hře je také plyn, jehož ceny rostou ještě rychleji a navíc jde mnohdy o významnější část rozpočtu. Zejména v případě rodinných domků vytápěných plynovým kotlem. Jejich majitelé se dostávají do úzkých. Pokud byli třeba ještě loni zvyklí platit za rok 40 tisíc korun za plyn, letos už to po několikerých zvýšeních cen může být 140 tisíc.

¨”Opravdu nechápu, kde na to mám brát. To si myslí, že jednoduše sáhnu do matrace a vytáhnu sto tisíc navíc? Vždyť je to naprosto likvidační a nikdo s tím nic nedělá. Vypadá to, že chystá státní pomoc bude směšná,” uvedl Pavel, který plynem vytápí domek o rozměrech lehce přesahujících sto metrů čtverečních.

Naráží na pomoc od státu, která by v jeho případě měla dosáhnout maximálně 15 tisíc korun na elektřinu a plyn kombinovaně. On však za tyto energie zaplatí o více než sto tisíc více než loni.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Na to že kiloewatu vyrobíme za 15 haléřů dobrý

Aleš
Aleš
1 rok

Kriminální režim SPOLU musí padnout. Stejně tak EU. CZEXIT.

Last edited 1 rok by Aleš
Monika
Monika
1 rok

Odhlásim plyn,tuhle zlodějinu už podporovat nehodlam

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Pane Vavrenko, kdy už se konečně naučíte počítat. Pokud někdo zaplatil doposud 40000 a nyní zaplatí o 80% vice, nezaplatí 140000, ale “jen” 70000. Přestaňte generovat takové fake news a ceny se ustálí na rozumné úrovni.

Jan Pešek
Jan Pešek
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Pane Xaver, ale článek je napsaný správně. Těch 80% je navýšení od zdražení na začátku tohoto roku. A i toto zdražení se blížilo ke 100%. Platba za původní energie pak byla většinově v původní ceně ještě před prvním zdražením.
Říká se tomu složené úročení.