Celý život nepracují a jen se válí. Pak dostanou důchod 21 000 Kč za měsíc. Takhle se to v Česku dělá

Existuje předpoklad, že když dosáhnete určitého věku, dostanete automaticky od státu důchod. Pravdou však je, že zase tak jednoduché to není. Mnoho lidí si například neuvědomuje, že když se mluví o průměrném důchodu, zdaleka takový nemusí dostat. A potom je tu také otázka těch, kdo velkou část života, nebo dokonce celý, nepracovali. Kolik vlastně oni dostanou?

Automaticky peníze?

V České republice se rozšířil názor, že lidé odmítající pracovat dostanou právě onen průměrný důchod, v čemž mnozí vidí nespravedlnost, protože pokud jste pracovali s nižší mzdou, dosáhnete třeba jen na 15 tisíc korun.

Možná vás překvapí, že ono to tak ale vůbec není. Důchod totiž není nějaká státní dávka, ale výsledek vašeho důchodového pojištění. Jde o průběžný systém, nikoliv model oddělených kont jednotlivých pojistníků, což znamená, že vy aktuálně platíte na současné důchodce, ovšem můžete právem očekávat, že na vás potom bude platit někdo jiný. Má to celou řadu vad, jako je například to, že dnešní pracující nemají tak dobré vyhlídky na výši důchodu, ovšem princip pojištění je tu zachován.

To však znamená, že by nepracující lidé, kteří si důchodové pojištění neodvádějí, měli být vyřazeni ze hry. A tak tomu do značné míry skutečně je. Důchodový systém v Česku je totiž navzdory představám lidí poměrně přísný. Kromě dosažení důchodového věku, který je aktuálně stanoven na 65 let, totiž musíte splnit ještě minimální dobu účasti na důchodovém pojištění. A to je dosti vysokých 35 let.

Na důchod zapomeňte

Pokud tedy nemáte odpracováno pětatřicet let, případně jste nebyli v takzvané vyloučené době, máte jednoduše smůlu. Neplatí totiž, že by za vás pojištění platil stát, když jste na úřadu práce. To je mylná představa spousty lidí.

Čtěte také: Je to tady. Stát jde sebrat důchodcům v Česku peníze. Budou se muset uskromnit

Respektive, platí ho, ovšem pouze po dobu jednoho roku a po dosažení 55 let potom po dobu tří let. To je ovšem stále velmi málo, aby měl dlouhodobě nezaměstnaný člověk nárok na důchod. Každoročně se tak stává, že tisíce lidí, kteří dosáhnou důchodového věku, nakonec žádnou penzi nedostanou. A už s tím nic neudělají. Potom mají nárok pouze na různé dávky, ale to zkrátka není důchod a zdaleka nejsou tak štědré.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
12 dní

Nejpřísnější podmínky na světě pro získání starobního důchodu jsou v ČR. Zároveň jsou u nás důchody jedny z nejnižších na světě. To jsou důsledky intervencí Kalouska, Drábka a nynější fialovské administrativy. Na současný průměrný důchod naprostá většina důchodců nedosáhne, má ho mnohem nižší. Onen průměrný důchod je nyní tak relativně vysoký proto, že jsou do něj započítány královské důchody důchodců-milionářů.

Milan cuper
Milan cuper
15 dní

Já dostávám od Českého státu len 5709 Kč a to som robil 20 rokov a na Slovensku 22 rokov z Slovenska mam len 399 euro Česku stále robim Lebo mám malí důchod ako z Slovenska tak dej spravedlivost okradate ktori postivo robili dáte im málo fuj Haba vám

Danuše Wiatrová
Danuše Wiatrová
16 dní

Dobrý den, je to nespravedlivé. Řeknu vám ,mám odpracovaných 44let a tím, že jsem si dovolila jít předčasně do důchodu, tak mě stát potrestal a zkrátil důchod. Zkrátil o5 tisíc, tak teď beru 13500 Kč, kdybych nedělala, tak bych byla na tom líp.Je to smutné, že si neváží lidí co pracují ,ale těch co se válí.Dana

Jirka
Jirka
16 dní

Odpracoval jsem už 51 let po VŠ a mám jen nepatrně nadprůměrný důchod. Když ale odečtu to,co platím opět na sociálku,dostanu se do podprůměru.Stát tak zvyšuje průměr důchodu a navíc vybírá od pracujících důchodců daň,kterou ten důchod vlastně snižuje. Není to fialová lumpárna? Koho budeme volit, důchodci?

Dana
Dana
17 dní

V tom věku nás nikde nebudou chtít zaměstnat. Uděláme firmám víc škody jak užitku. Nevidím to bohužel dobře a že jsem většinou veliká optimistka. Toto nedopadne.

Iveta kmochova
Iveta kmochova
17 dní

Jděte do řítí když člověk který má dvě zaměstnání a dvě malý děti uživit dát jim kroužky obedy školy atda pak těžce onemocní tě a pak je strach jak se one postarám aby moje nesebrali toje mazec

Jaroslav
Jaroslav
17 dní

To je hnus můj otec pracoval přes 40 let a má 17200kč

Knak
Knak
17 dní

V tomhle Absurdistánu se není čemu divit. Čím větší lempl,tím se má líp😡😡🎩

Josef
Josef
17 dní

Takové štěstí já mít nebudu, budu muset pracovat do smrti.

Arbitr
Arbitr
17 dní

Ano, řada spoluobčanů se vyhýbá práci či pracuje “na černo” a jejich důchod bude minimální. zož si požádají o sociální dávky, příspěvky na bydlení a stát z odvodů těch, co pracovali, platí…