Jaký dostanete důchod, když dlouhodobě nepracujete?

Existuje předpoklad, že když dosáhnete určitého věku, dostanete automaticky od státu důchod. Pravdou však je, že zase tak jednoduché to není. Mnoho lidí si například neuvědomuje, že když se mluví o průměrném důchodu, zdaleka takový nemusí dostat. A potom je tu také otázka těch, kdo velkou část života, nebo dokonce celý, nepracovali. Kolik vlastně oni dostanou?

Automaticky peníze?

V České republice se rozšířil názor, že lidé odmítající pracovat dostanou právě onen průměrný důchod, v čemž mnozí vidí nespravedlnost, protože pokud jste pracovali s nižší mzdou, dosáhnete třeba jen na 15 tisíc korun.

Možná vás překvapí, že ono to tak ale vůbec není. Důchod totiž není nějaká státní dávka, ale výsledek vašeho důchodového pojištění. Jde o průběžný systém, nikoliv model oddělených kont jednotlivých pojistníků, což znamená, že vy aktuálně platíte na současné důchodce, ovšem můžete právem očekávat, že na vás potom bude platit někdo jiný. Má to celou řadu vad, jako je například to, že dnešní pracující nemají tak dobré vyhlídky na výši důchodu, ovšem princip pojištění je tu zachován.

To však znamená, že by nepracující lidé, kteří si důchodové pojištění neodvádějí, měli být vyřazeni ze hry. A tak tomu do značné míry skutečně je. Důchodový systém v Česku je totiž navzdory představám lidí poměrně přísný. Kromě dosažení důchodového věku, který je aktuálně stanoven na 65 let, totiž musíte splnit ještě minimální dobu účasti na důchodovém pojištění. A to je dosti vysokých 35 let.

Na důchod zapomeňte

Pokud tedy nemáte odpracováno pětatřicet let, případně jste nebyli v takzvané vyloučené době, máte jednoduše smůlu. Neplatí totiž, že by za vás pojištění platil stát, když jste na úřadu práce. To je mylná představa spousty lidí.

Čtěte také: Je to tady. Stát jde sebrat důchodcům v Česku peníze. Budou se muset uskromnit

Respektive, platí ho, ovšem pouze po dobu jednoho roku a po dosažení 55 let potom po dobu tří let. To je ovšem stále velmi málo, aby měl dlouhodobě nezaměstnaný člověk nárok na důchod. Každoročně se tak stává, že tisíce lidí, kteří dosáhnou důchodového věku, nakonec žádnou penzi nedostanou. A už s tím nic neudělají. Potom mají nárok pouze na různé dávky, ale to zkrátka není důchod a zdaleka nejsou tak štědré.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
7 měsíců

Nejpřísnější podmínky na světě pro získání starobního důchodu jsou v ČR. Zároveň jsou u nás důchody jedny z nejnižších na světě. To jsou důsledky intervencí Kalouska, Drábka a nynější fialovské administrativy. Na současný průměrný důchod naprostá většina důchodců nedosáhne, má ho mnohem nižší. Onen průměrný důchod je nyní tak relativně vysoký proto, že jsou do něj započítány královské důchody důchodců-milionářů.

Tomáš
Tomáš
7 měsíců

Koho to baví z redaktorů to pořád probírat kdyby alespoň pro to něco udělali aby to tak nebylo. Jen se zde ukazuje super krásny návod pro další takové lidi a hlavně mladé.

Kdo by neseděl doma když mu “létají pečení holubi do pusy”. Nevím já bych to nevydržel doma sedět a nic nedělat.

Jarmila
Jarmila
7 měsíců

Ano, ti kteří celý život vůbec nepracovali a k tomu dostávali stále od sociálky příspěvky se mají úžasně. Vše průměrem dostávají. Ti by neměli dostávat ani korunu!!!!! Bez práce nejsou koláče. Asi jste na to zapomněli. A nebo moc dobře o všem víte,ale děláte z nás naivní blbce. Jiní pracují celý život těch 43let vstávají už ve 3hodiny do práce a budou mít ho……a kulový????. Katastrofa. Tam na vrchu jste banda debilů. A nastavení v 65 letech odchod do důchodu? A nemít nic od státu?Že se nestydíte. Pakujete si své účty v zahraničí a k tomu okrádáté stále lid???!!!! Někteří… Číst vice »