Celý život se jen válí a pak dostanou důchod 22 tisíc Kč měsíčně. Podívejte se na to, jak se to v Česku dělá

Česká republika je výjimečnou zemí v tom smyslu, že máme jeden z nejlepších sociálních systémů na celém světě. To je jednoznačně pozitivní zpráva, jelikož kdokoliv se dostane do problémů, dostane solidní pomoc a nemusí se tak propadnout na úplné dno. Celý systém je však natolik robustní, že se na něj mnozí přisáli, aniž by stáli ještě o návrat do zaměstnání.

Velká nespravedlnost

Odhadem desítky až stovky tisíc lidí pobírají sociální dávky navzdory tomu, že by klidně mohly pracovat. Jednoduše proto, že to stávající pravidla umožňují, jakkoliv se hovoří o tom, že by se to do budoucna přeci jen mělo změnit a zpřísnit.

Jak je to ale s tím, když po většinu života nepracujete a jen pobíráte nejrůznější příspěvky, a potom se odeberete do důchodu. Internetem se šíří zprávy o tom, že takoví lidé rozhodně nepřijdou zkrátka. I když nepracovali, kasírují prý průměrný důchod, který dnes činí takřka 22 tisíc korun. To by bylo nespravedlivé, že? Vždyť spousta lidí, co pracují, na takovou penzi nedosáhne.

Ovšem pozor, toto je silně zkreslené až nesmyslné tvrzení. Nepracující lidé rozhodně na žádný průměrný důchod nedostanou. Dokonce v některých případech nedostanou důchod vůbec žádný, což se velmi málo ví. Na rozdíl od nejrůznějších dávek, které stát jednoduše lidem v nouzi vyplácet musí, totiž důchod překvapivě není nic nárokového. Ba právě naopak, je třeba se aktivně účastnit pojistného systému, abyste ho pak získali.

Složitá situace

Pravidla jsou přitom poměrně přísná. Minimálně musíte pracovat 35 let a rozhodně nestačí, že dosáhnete určitého věku. Kdo nemá odpracováno, na důchod nárok nemá. Pravda, do této lhůty se počítají i takzvané vyloučené doby, kdy vás stát může takříkajíc trochu zadotovat. V rámci nezaměstnanosti však máte nárok jen na jeden rok, kdy za vás důchodové pojištění platit stát. Potom už se vám nezapočítává. Jedinou výjimkou jsou lidé starší 55 let. U nich se započítají hned tři roky.

Pokud tedy takovou dobu odpracovanou nemáte, jednoduše na žádný důchod nedosáhnete. A skutečně, každoročně se takovou zprávu dozvídají tisíce lidí, ačkoliv se o tom příliš nemluví, což je zvláštní. Mělo by jít o jednu z největších motivací, proč pracovat. Vzhledem k pětatřicetileté době je skutečně potřeba začít s prací brzy a nedávat si příliš dlouhé pauzy. Jinak by vám to také do těch 65 let, kdy můžete do penze odejít, nemuselo vystačit. Alternativou je potom pracovat podstatně déle.

Čtěte také: Výchovné pro důchodce v Česku končí. Došly peníze. Jurečka oznámil, co vás teď čeká

A co se stane s těmi, kdo důchod nedostanou? I nadále budou pokračovat v systému sociálních dávek a v žádném případě si nijak nepolepší.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiřina Králová
Jiřina Králová
7 dní

Jak může dostat tak velký důchod, já mám jen 14329kc.Byla jsem podnikatelka a vše jsem zdanila,Taky bych chtěla důchod 20000kc, Nelíbí se mi že důchodové dají líným lidem a nic stát neudělá Králová Jiřina

Tajtrlik
Tajtrlik
8 dní

By mě zajímalo, kdo tomu článku věří. Že nemají ti celoživotní nepracující žádný důchod? Neznám žádného z těch, že by byli hubení, bez auta, bez zlatých řetězů……

Nereknu
Nereknu
11 dní

Nic

Last edited 11 dní by Nereknu
Alena
Alena
11 dní

Jak je možné, že tolik lidí roky nepracuje a cucá sociální systém?
Jak je možné, že jsou jim dávky roky vypláceny?
Kde asi bude chyba?
Nepracuješ, dostaneš takový důchod, jaký si zasloužíš, tedy podle odpracovaných let, tedy nula korun a běž se třeba pást, bez milosti.