Červenáte se v obličeji i beze studu? Možná trpíte kožní chorobou, která se může nekontrolovatelně rozjet

Až pět procent dospělé populace trpí nepříjemnou kožní nemocí zvanou seborea. Provázená je lupy, svěděním kůže, červenými flíčky a odlupujícími se šupinkami v oblasti obličeje. Co zabírá na seboreu?

Co je seboroický ekzém

Seborea je chronické kožní onemocnění s nepříjemnými projevy. Nemoc identifikujete podle zarudlých ložisek na tváři a hrudi a odlupujících se žlutých šupinek. Pokožka je napnutá, horká a svědí.

Jedná se o onemocnění, které se pravidelně vrací s mírnějším nebo horším průběhem. Ke zlepšení dochází během léta, ke zhoršení v zimě.

Nemoc není infekční, není třeba bát se použití stejného ručníku nebo ložního povlečení.

Kdo je ohrožen seboreou

Seboroická dermatitida postihuje už kojence, u těch však zpravidla brzy vymizí. Potýkají se s ní dospívající muži, projevuje se především na pokožce hlavy.

U části populace přetrvá až do dospělosti, především u mužů. Muži jsou seboreou ohroženi více než ženy. Ženy postihuje v menším procentu, pokud se nemoc vyskytne tak obvykle až v období po menopauze.

Proč trpíme seboroickým ekzémem

Zvýšená produkce mazových žláz je možnou příčinou vzniku seboroické dermatitidy, o přesných příčinách se však stále vedou spory. Zvýšená tvorba mazu naruší pokožku a ta se nedokáže bránit kvasinkám. Na průběh onemocnění má vliv i životospráva, stres, oslabená imunita a hormonální nerovnováha. Seborea postihuje osoby, které mají nedostatek spánku, nadměrně se potí či používají nevhodnou kosmetiku.

Části těla ohrožené seboroickým ekzémem:

  • obličej v oblasti okolo nosu a rtů
  • oblast pod vousy
  • hrudní kost a pod prsy
  • okolí genitálií
  • obočí či ušní záhyby
  • Léčba seboroické dermatitidy

U seboroické dermatitidy je většina předepsaných léků (šampónů a krémů) pouze na zmírnění příznaků. Některé doporučené přípravky obsahují kortikosteroidy a hydrokortizon. V šampónech bývá ketonazol a pyrithion zinečnatý.

Přípravky pro léčbu seboroického ekzému:

  • speciální šampón na seboroický ekzém
  • krémy na seboreu
  • ošetřující a tišící oleje a gely
  • Seborea a přírodní léčba

Na seboreu pomáhá horský vzduch či delší pobyt u moře. Do stravy přidejte více probiotik a rybího tuku. Vyřaďte sladkosti a živočišné tuky. Používejte hydratační ale nemastnou kosmetiku.

Foto: Adobe Stock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments