Češi dělají velkou chybu s myčkou nádobí. Zůstává jim tak pak voda, přitom stačí udělat jedinou věc

Myčka je zázračný vynález. Umožňuje nám se místo „postávání u škopku“ věnovat zajímavějším činnostem, přitom šetříme vodu a také naši pokožku. Většina rodin si život bez tohoto pomocníka už ani nedokáže představit. Přesto se najdou nějaké drobné nedokonalosti, které nám na myčce vadí. Jak se s nimi popasovat?

Co s mokrým nádobím?

Taky nesnášíte, když otevřete myčku a nádobí je mokré či vlhké? A v hrncích v horním patře jsou rybníčky vody? Můžete zkusit tuhle alternativní vychytávku.

Vrchní šuplík myčky se dá nastavit do dvou poloh, můžete si tak podle výšky sklenic určit, která pozice vám více vyhovuje. No a pokud vás trápí, že se vám v nádobí v horním díle myčky drží voda, stačí když na jedné straně šuplík přenastavíte do vyšší polohy a na druhé do nižší. Tím dosáhnete sklonu, díky kterému bude voda snadněji odtékat na dno myčky a následně do odpadu.

Pak také můžete nakoupit hrnky s drážkou. Hrana spodku hrnečku netvoří souvislý kruh, ale je neukončená právě proto, aby voda při mytí v myčce snadněji z povrchu nádobí odtékala.

Foto: Shutterstock

Nedávejte si načas

Dalším poměrně snadným řešením, které určitě vyzkoušejte, je nenechávat myčku po domytí zavřenou. To v praxi znamená, že jakmile myčka zahlásí konec cyklu, ihned přiskočíte a myčku otevřete. Pára pak unikne z myčky ven a nebude kondenzovat na nádobí. Výrobci myček navíc doporučují pustit se do jejího vykládání, až nádobí vystydne.

Historické okénko

První myčku si nechal patentovat v roce 1850 Joel Houghton, nicméně šlo o stroj poháněný ručně za pomocí kliky. První motorem poháněnou myčky vynalezla až Josephine Cochranová. Patentovat si ji nechala roku 1886. Josephine často pořádala večeře pro spousty přátel a následné mytí drahého porcelánu nechtěla svěřovat služebnictvu, protože s nádobím nezacházelo dostatečně opatrně. Nicméně ani ji zdlouhavé mytí nebavilo, navíc občas také došlo k rozbití kousku nádobí. Proto se zařekla, že sama vymyslí stroj, který zvládne nádobí kvalitně a šetrně umýt místo člověka.

Svému předsevzetí dostála, jen byl její myčka příliš velká a nepraktická pro běžné domácnosti. Ty se zadostiučinění dočkaly až po roce 1924, kdy William Howard Livens vymyslel malou myčku nádobí vhodnou do každého domova.

Foto: Shutterstock, zdroje spectrum.ieee.org, cnet.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments