Chtěli po nás 5 000 korun za odstranění pařezu. Děda nakonec ukázal trik, díky kterému jsme ho vyndali za 5 minut a zadarmo

Pokáceli jste na zahradě starý strom a teď vám tam zavazí pařez? Chtěli byste na jeho místě záhonky nebo pohodlné posezení, kde se budete scházet s přáteli? Překáží vám při sekání trávy a zakopáváte o něj?

Pařez, který zdobí

Pařez nemusí být překážkou za každou cenu. Z pahýlu dřeva si můžete vytvořit krásnou dekoraci, která s vaší zahradou splyne. Když jeho vnitřek vydlabete a naplníte hlínou, můžete ho osázet kytkami. Nebo přímo do vzniklé prohlubně vložit květináč. Můžete ho kolem osázet skalničkami.

Pokud se na kácení stromu teprve chystáte, nechte pařez vyšší a využijte ho jako nohu svého nového stolku. Chcete-li se ale nechtěného dřeva opravdu zbavit, máte několik možností.

Zničte ho hlívou a užijte si guláše

Existují houby, které tuto práci odvedou za vás. Jen je potřeba počítat s tím, že jim to bude pár let trvat. Nasaďte do pařezu hlívu ústřičnou, která je houbou dřevokaznou. Nejvhodnějším obdobím k uskutečnění tohoto plánu je duben či květen. Vrtačkou do něj nadělejte díry a ty osázejte. Jakmile započne hlíva prorůstat, pařez se začne rozpadat. Metoda to sice není nejrychlejší, ale čas čekání vám zpříjemní houbové guláše, polévky nebo třeba rizota.

Foto: Shutterstock

Pomůže sůl nebo ledek

Použít můžete i chemii, když do pařezu vyvrtáte díry nebo ho rozrušíte motorovou pilou. Do vzniklých otvorů nasypte sůl, ledek nebo některou ze směsí určených k likvidaci pařezů. Celý proces urychlíte, když díry s chemikáliemi překryjete igelitem, aby je nemohl vyplavit déšť.

Nechte ho vyhořet

Pařez můžete i vypálit, když ho necháte nasáknout hořlavinami a následně kontrolovaně hořet. Do vytvořených děr nalijete petrolej nebo topný olej a zapalte. Benzín není vhodný, protože se odpařuje. Vyhoření může trvat i několik dní.

Tento postup se nedoporučuje používat v blízkosti dřevěných stavení, suché trávy nebo jiných hořlavých předmětů. Také se této metodě vyhněte v případě, že je kolem rašelinová půda. Ta totiž může prohořet i desítky metrů daleko, aniž byste to tušili. Mohli byste tak způsobit požár. Raději se informujte na příslušném úřadě, jestli taková činnost není ve vaší oblasti zakázaná.

Další možností je odkopat pařez, očistit ho smetáčkem a uříznout pilou pod úrovní trávníku. Potom do něj navrtat díry a zalít Roundapem. Nakonec zasypat hlínou a posypat travním semenem.

Zakryjte ho igelitem

Seřízněte pařez v úrovni terénu. Jedná-li se o strom, z něhož by mohly růst výhonky, dejte přes řez neprůsvitnou igelitovou plachtu a na ni hlínu. Tím zabráníte fotosyntéze a veškerý život z pařezu odejde po 1 vegetačním období. Tento způsob je jednoduchý a obejde se bez těžké techniky i bez několikahodinového úsilí s krumpáčem, lopatou a sekerou.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kučera
Jan Kučera
1 rok

Další z možností je vytržení hupcukem. Je to sice pracnější ale ideální, pařez vytrhnete celý. V případě více pařezů najednou se vyplatí půjčit parezovou frézu ( cca 2500 na den) a nebo bagr.

Vladan
Vladan
1 rok

A kde je těch 5 minut a vyndání zadarmo?

Radko
Radko
4 měsíců
Reply to  Vladan

Správný dotaz! Kde to je? Ubohej pisálku! Lákat lhaním na laik a mastit si kapsu, to by ti šlo!!