Nikdy na záchodě nedávejte toaletní papír na toto konkrétní místo. Lidé často chybují, vymstí se jim to

Ač jsou dnešní toalety moderní a čisté, stále na nás číhají nebezpečí. Jedním z nich je bakterie Escherichia coli, jinak řečeno také E. coli.  Vyskytuje se ve střevní mikroflóře a je člověku prospěšná, protože produkuje látky bránící rozšíření patogenních bakterií. Také se podílí na tvorbě vitamínů. Jenže ne vše, co nám pomáhá vevnitř, nám pomůže také zvenku. Pokud se dostane jinam, může napáchat škody na našem zdraví.

Kam nedávat toaletní papír?

Běžně se stává, že lidé při splachování nezaklopí víko od záchodu. V tom případě se bakterie mohou doslova rozprášit do ovzduší. A místo, na kterém se jim nejvíce líbí a daří, je právě měkký, hebký toaletní papír. Z papíru se pak E. coli snadno přenese na naše ruce nebo do intimních partií. Proto by toaletní papír měl být umístěn dále od záchodu, ať dojde ke snížení pravděpodobnosti přenosu bakterií.

Více o toaletním papíru

Toaletní papír byl světu poprvé představen v roce 1890, od roku 1930 byl pak vyráběn tak jemně, jak to jen šlo.

Dle dřívějších výrobců toaletního papíru je správná varianta jeho zavěšení taková, že volná část, kterou plánujete trhat, nevisí pod ruličkou, ale přes ni.

A čím toaletní papír v případě nouze nahradit? Výjimečně můžete použít dětské vlhčené ubrousky, kuchyňské utěrky či papírové kapesníky, ale neměli byste je splachovat do záchodu. Dále můžete sáhnout po běžném kancelářském papíře, novinách, hadříku nebo se prostě jít umýt a následně utřít. Z přírodnin se dá použít listí či mech.

Foto: Shutterstock

Trocha záchodové historie

Co se týče toalet, tak ty prošly během historie skutečně velkou obměnou. V Pompejích byly nalezeny kamenné díry, splašky padaly přímo do žumpy. Starověký Řím se mohl pochlubit veřejnou, společnou latrínou. Vypadala podobně jako později v koncentračních táborech. Středověcí králové se měli o poznání lépe. Za svými komnatami vedle šatny měli speciální místnost, kam chodili vykonávat potřebu. Produkt také padal přímo dolů.

První splachovací záchod vymyslel již v roce 1596 Sir John Harington ze Somersetu, klasická toaleta s odpadem do tvaru S pak byla patentována v roce 1775 Alexandrem Cummingsem, skotským hodinářem. V roce 1778 Joseph Braham záchod vylepšil plovákovým ventilem pro splachovací nádrž. Ten umožnil napouštění vody, když je nádržka prázdná a její zastavení, když je plná. Viktoriáni následně přišli s myšlenkou namontovat nádrž vysoko nad záchod, aby gravitace vodě pomohla lépe splachovat.

Přesto na západě až do 30. let 20. století byla pro běžné lidi jedinou toaletou kadibudka nebo příroda. S masivním zaváděním elektřiny se začal měnit celý svět, takže i koupelny a toalety. Dnes už kromě absolutně komfortních toalet získávají popularitu i „smart“ toalety. Kam to půjde dál? Kdo ví…

Foto: Shutterstock, zdroj: cs.wikipedia.org, familyhandyman.com, history.com, healthline.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Které je tedy to konkrétní místo, kam nemáme toaletní papír dávat?