Chodíte spát pokaždé v jiném čase? Pro tělo to má dramatické následky

V ideálním případě bychom každý večer měli chodit spát ve stejnou dobu. Vědci zjistili, že pokud nechodíte spát pravidelně ve stejný čas, ponesete si následky.

Kolik hodin spíte a kdy chodíte spát

Nová studie publikovaná prostřednictvím npj Digital Medicine tvrdí, že narušené spánkové vzorce zvyšují pravděpodobnost výkyvů nálad a vzniku depresí. Do výzkumu bylo zapojeno 2 115 lékařů v prvním roce práce a vědci zkoumali jejich spánkové vzorce a náladu dle aplikace v telefonu a dotazníků.

Nepravidelný spánek

Průměrný věk lékařů činil 27 let. Lékaři, kteří spali v nepravidelných intervalech, udávali horší náladu a častější depresivní symptomy. Problémem byl nedostatek spánku, ale i chození spát každý večer v jiném čase. Je třeba cirkadiánní rytmus dlouhodobě narušovat co nejméně, pokud si chceme uchovat fyzické i psychické zdraví. Aplikace smartphonu sice není tak spolehlivá, jako vybavení ve spánkové laboratoři, vědci však mohli sledovat spánkový cyklus účastníků dlouhodobě.

Foto: Shutterstock

Pravidelný spánkový rytmus

Pokud se účastníci výzkumu drželi pravidelného režimu, chodili spát ve stejnou dobu každý večer, dopřáli si přibližně stejné množství spánku a vstávali denně ve stejnou dobu, jejich nálada se zlepšila a zmírnily se jim i depresivní příznaky. Kvalitní spánek je pro celkové zdraví člověka důležitý, stejně jako mnohé další aspekty spánkové hygieny. Sem řadíme i čas, kdy se ukládáme do postele i čas, kdy vstává a různé spánkové vzorce. Nová zjištění podporují předchozí studie, které již v minulosti potvrdily, že se nevyplácí ignorovat cirkadiánní rytmus.

Budoucí průzkumy spánku

V dalších výzkumech se vědci zaměří na skupiny lidí, kteří si nemohou vybrat, kdy půjdou do postele a kolik hodin budou spát. To se týká třeba i čerstvých rodičů. Můžete si to vyzkoušet i na sobě a otestovat si, co se stane s vaší energií a náladou, pokud si nastavíte pevný spánkový režim a dodržíte ho.

Foto: Shutterstock, zdroj: npj Digital Medicine, Science Alert

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments