Delirium Tremens. Jak poznáte poslední stádium alkoholika?

Šílenství s třesem, alkoholové delirium, delirium tremens! To všechno jsou názvy pro stav, který ohrožuje lidský život. Pro stav, který ohlašuje poslední stádium alkoholiků a přináší bolest, halucinace i ztrátu paměti. Víte, kdy, jak a proč delirium nastává? A víte, jak ho poznáte?

Co je to delirium tremens

Delirium tremens vzniká ve chvíli, kdy člověk závislý na alkoholu náhle jeho přísun přeruší. Označuje se jako nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Ať už chce alkoholik abstinovat dobrovolně, nebo ho k tomu donutí zdravotní stav, faktem je, že 5 – 15% nemocných tuto fázi nepřežije.

Jak alkoholické delirium poznáte

Než přijde ta nejhorší a značně děsivá fáze, přijde tzv. predelirativní stav. Ten poznáte podle toho, že se nemocný silně potí, může mít zrychlenou srdeční činnost, poruchy spánku nebo pociťovat nevolnost.

Ve chvíli, kdy nastoupí delirium tremens, už je velmi těžké s nemocným komunikovat. Může mít halucinace, velký třes, někdy nemocný vykonává automatizované pohyby, které byl zvyklý dělat celý život. Neorientuje se v čase ani prostoru, může mít problémy s bezprostřední pamětí, nezapamatuje si nové události.

Delirium tremens přináší emoční poruchy. Nemocný pociťuje úzkost, stres, může být agresivní a velmi pravděpodobně ho postihne epileptický záchvat. A to i opakovaně rychle za sebou.

Dá se delirium tremens léčit?

Jak už jsme napsali, velké množství postižených osob tuto fázi nepřežije. V ohrožení života jsou nemocní především proto, že u nich může dojít k dechovému nebo srdečnímu selhání.

Delirium tremens trvá i několik dní a končí hlubokým spánkem. Vždy, když tato fáze nastane, je nutná hospitalizace. I proto, že nemocného sami nezvládnete. Může být nebezpečný pro sebe i pro okolí. Lékaři mu dodají léky na zklidnění, minerální látky a vitamíny, např. hořčík, který pomáhá při křečích.

Smrtelné riziko se pro pacienta zvyšuje ve chvíli, kdy dostane zápal plic, selžou mu játra, nebo jiné orgány.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

14
Komentujte

avatar
8 Komentářová vlákna
6 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
BlankaMr.GFandaHugo z HorJan Zima Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jiří Novák
Host
Jiří Novák

V článku mi hlavně chybí, že při deliriu dochází k otoku mozku, který utlačuje ostatní žíly a cévy. To je na tom všem nejnebezpečnější. Proto je třeba vždy dopravit člověka k lékaři na urgentní příjem pohotovosti.

Hugo z Hor
Host
Hugo z Hor

Ten problém nastane, když dotyčný sám nechce a já jako vedoucí ho nechám odvést a on na reverz uteče … !!
Zabrala až konzultace s podnikovým doktorem a nucené odeslání ( přes nátlak doktora ) na psychiatrii a následně odvykačka …
Výsledek po asi 2měsících ten, že dotyčný se uzdravil, napil asi 2-3 měsíce a pak do toho spadl znovu! Neřešitelný problém … lidské trosky!

David
Host
David

Tak že, bude asi lepší chlastat dál, na co tedy přestavat

Mitre Kalinovský
Host
Mitre Kalinovský

dne 3.10 1989 jsem nastoupil protialkoholní léčbu delirium tremens jsem prožil také.Bude už to třicet let a abstinuji pořád.Děkuji všem hlavně rodině že jsem už nikdy nezažil problémy s alkoholem.Nemám žádné psychické ani fyzické problémy v souvislosti s mím bývalím používáním alkoholu.

Voloďa
Host
Voloďa

Tak to tedy klobouk dolů! O závislosti něco vím. Kouřil jsem 30 let 30 cigaret denně. Pak jsem ze dne na den přestal. Už je to víc, jak 10 let.

Lubin
Host
Lubin

Můj osud je stejný,velký dík všem,kteří mi pomohli do nového života,bez toho svinstvo.

Hugo z Hor
Host
Hugo z Hor

Gratuluji, že jste to zvládl! Patříte k tomu malému zlomku lidí, kteří se skutčně vyléčili. Já dokonce mám ve svém okolí vyléčeného alkoholika ( číšník – jak jinak ) abstinuje. Ale 1x do roka se prostě zlomí a pije týden v kuse, než se mu známým, manželce kamarádům jej podaří nějak urvat z hospody … vyspí se, pokaje se a zbytekroku opět nechlastá a to jako vrchní!! Co vím, takto to má už min. 10let … taky paleček nahoru. Do té doby ( než se vyléčil ) nebyl den, co by na mrvu nespal někde ve škarpě …. 20h denně… Číst vice »

Doporučujeme

loading...