Delirium Tremens. Jak poznáte poslední stádium alkoholika?

Šílenství s třesem, alkoholové delirium, delirium tremens! To všechno jsou názvy pro stav, který ohrožuje lidský život. Pro stav, který ohlašuje poslední stádium alkoholiků a přináší bolest, halucinace i ztrátu paměti. Víte, kdy, jak a proč delirium nastává? A víte, jak ho poznáte?

Co je to delirium tremens

Delirium tremens vzniká ve chvíli, kdy člověk závislý na alkoholu náhle jeho přísun přeruší. Označuje se jako nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Ať už chce alkoholik abstinovat dobrovolně, nebo ho k tomu donutí zdravotní stav, faktem je, že 5 – 15% nemocných tuto fázi nepřežije.

Jak alkoholické delirium poznáte

Než přijde ta nejhorší a značně děsivá fáze, přijde tzv. predelirativní stav. Ten poznáte podle toho, že se nemocný silně potí, může mít zrychlenou srdeční činnost, poruchy spánku nebo pociťovat nevolnost.

Ve chvíli, kdy nastoupí delirium tremens, už je velmi těžké s nemocným komunikovat. Může mít halucinace, velký třes, někdy nemocný vykonává automatizované pohyby, které byl zvyklý dělat celý život. Neorientuje se v čase ani prostoru, může mít problémy s bezprostřední pamětí, nezapamatuje si nové události.

Delirium tremens přináší emoční poruchy. Nemocný pociťuje úzkost, stres, může být agresivní a velmi pravděpodobně ho postihne epileptický záchvat. A to i opakovaně rychle za sebou.

Dá se delirium tremens léčit?

Jak už jsme napsali, velké množství postižených osob tuto fázi nepřežije. V ohrožení života jsou nemocní především proto, že u nich může dojít k dechovému nebo srdečnímu selhání.

Delirium tremens trvá i několik dní a končí hlubokým spánkem. Vždy, když tato fáze nastane, je nutná hospitalizace. I proto, že nemocného sami nezvládnete. Může být nebezpečný pro sebe i pro okolí. Lékaři mu dodají léky na zklidnění, minerální látky a vitamíny, např. hořčík, který pomáhá při křečích.

Smrtelné riziko se pro pacienta zvyšuje ve chvíli, kdy dostane zápal plic, selžou mu játra, nebo jiné orgány.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

14
Komentujte

avatar
8 Komentářová vlákna
6 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
BlankaMr.GFandaHugo z HorJan Zima Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jan Zima
Host
Jan Zima

Autor viditelne nevi co popisuje. Jinak by asi popsal ze jde o prebytek kyseliny aminomáselné v mozku který jde odbourat zhruba mesicnim intenzivnim sportovním nasazenim a pak – nepit

Lukas
Host
Lukas

Viděl jsem, je to dost šílený stav, zároveň velmi smutný, v jak roztřepaný pytel ničeho se člověk dovede změnit.

muhehe
Host
muhehe

ja mam delirium tremens při jakemkoli setkani s úředníkem

Doporučujeme

loading...