Demence se projeví zvláštním znamením, které nikdo nezná. Poznáte ho krátce po probuzení

Je obrovskou zásluhou vědců a lékařů, že se lidé dožívají stále vyššího věku. V poslední době se ve vyspělých společnostech daří neustále prodlužovat věk dožití. Bohužel ale nelze říct, že by se spolu s tím dařilo udržovat také kvalitu života. Čím jsou lidé starší, tím větší pravděpodobnost nejrůznějších chorob mají a významně u nich stoupá riziko, že si pro ně dojde také demence.

Včasné odhalení pomůže zpomalení

Pravdou totiž je, že neurodegenerativní změny na mozku ve stáří postihují velkou část populace. Ovšem dosud platilo, že jen poměrně málo lidí se dožije věku, ve kterém by se naplno projevila demence. Podle některých výzkumů však změny v mozku postihují už poměrně mladé lidi kolem 30. až 40. roku věku. Pak může ještě několik desítek let trvat, než dosáhnou skutečně závažného stavu.

Ačkoliv dáváme demenci většinou do souvislosti se ztrátou paměti, ve skutečnosti je to až jeden z velmi pozdních příznaků choroby, kdy už se s ní nedá moc dělat. Také v tomto případě přitom platí, že čím dříve se povede problém odhalit, tím jsou možnosti pro pacienta, ale i jeho okolí lepší. Je možné postup nemoci alespoň trochu zpomalit, případně se připravit na změny, které člověka čekají.

Foto: Shutterstock

Úzká souvislost choroby se spánkem

Ještě dlouho před ztrátou paměti se přitom demence může projevovat různými příznaky, které si však většina lidí s touto chorobou nespojí. Jedním z nich jsou poruchy spánku, které v souvislosti s touto diagnózou zaznívají velmi často. “Různé poruchy spánku se dotknou čtvrtiny lidí s mírnější až střední formou demence a poloviny lidí s vážnou formou,” píše se na lékařském webu Mayo Clinic. Spánek se přitom zhoršuje postupně, spolu s progresí nemoci.

A jak takové znamení rozpoznat? Nejčastěji se projevuje předčasným ranním probouzením, případně buzením se v noci bez známých příčin. Pakliže se tak začnete probouzet najednou dříve a už nemůžete zabrat, může to být příznakem počínající demence. V této fázi přitom žádné další příznaky nemusí být patrné.

Na vině je pravděpodobně protein amyloid. Ten se u lidí s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence v mozku tvoří ve velké míře. A zároveň je známo, že způsobuje i potíže se spánkem. Může to však platit i obráceně, protože špatný spánek vede k vyšší produkci amyloidu. Někteří vědci tak koketují s myšlenkou, že důraz na kvalitní spánek by mohl snížit riziko demence.

Foto: Shutterstock, zdroje: National Institutes of Health, WebMD

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

To není tak jednoznačné – člověka může v noci vzbudit zvuk, který si ani nemusí uvědomit, náhlá bolest při otočení, která při probuzení už nemusí být apod. Pokud člověk začne v tu chvíli nad něčím přemýšlet, může mít velký problém “zabrat” – na to stačí i běžné problémy doma nebo v práci.
Všechny tyto věci se mohou opakovat, může trvat delší dobu, než se vyřeší a podle vás je to hned demence…ne každý dokáže hodit před spaním všechny problémy za hlavu.