Diagnostika těla bez návštěvy lékaře. Co vše můžete doma zjistit o svém těle? Možná to ani netušíte

Svému zdravotnímu stavu často věnujeme pouze malou pozornost a začínáme ho řešit ve chvíli, kdy se objeví první problémy. Světová zdravotnická organizace zveřejnila seznam sedmi nejčastějších příčin vážných onemocnění. Najdete mezi nimi vysoký tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu nebo obezitu. Těmto nemocem často můžete zabránit kvalitní prevencí. Nechcete-li kvůli svým pochybnostem navštěvovat lékaře, můžete vyzkoušet diagnostiku pomocí speciálních přístrojů, které si můžete pořídit domů, nebo je využít v některých fitness centrech.

Změřte si svůj kyslík

Přístroj, který se v současné době těší velké oblibě, je spirometr. Má za cíl monitorovat funkce plic, jako je jich vitální kapacita, objem nádechu a výdechu, objem dechu v klidovém stavu a další. Jedná se o velice rychlou a kvalitní diagnostiku.

Pro domácí diagnostiku perfektně poslouží kapesní spirometr, který je často vybaven i dalšími funkcemi.

Váha není vše

Jedním z důležitých ukazatelů tělesné kondice je BMI nebo také index tělesné hmotnosti, který poukazuje na podváhu, normální tělesnou hmotnost, nadváhu případně obezitu. Velmi často bývá považován za přežitek. Moderní přístroje jdou mnohem dál a během několika minut rozpoznají podíl kosterních svalů, tuku, analyzují svaloviny a její rozložení mezi končetiny. Tento parametr je velmi důležitý především pro rozpoznání nerovnováhy, která může způsobovat urputnou bolest zad nebo kloubů. V neposlední řadě sleduje i množství vody v organizmu, obsah bílkovin a minerálů.

Na základě výsledků z krátkého měření si můžete připravit cvičební nebo dietní plán. Uvidíte, kde je potřeba přidat nebo ubrat ve stravě a při pravidelném měření dlouhodobě porovnávat své výsledky.

Foto: Shutterstock

Pečujte o své cévy

Současná věda nabízí i další možnosti měření prostřednictvím přístroje Max Pulse, který pomáhá s diagnostikou zanesení cév. Tento problém může vést k zužování cév a tím k menšímu průtoku krve. Je neodmyslitelným pomocníkem v prevenci infarktu nebo náhlé cévní příhody.

Opírá se o krátké 3minutové měření, na jehož konci zjistíte stav zanesení cév tukovými látkami, elasticitu, celkovou kondici srdečního a cévního systému a celkovou únavu organizmu.

Krásná pleť, půl zdraví

Pleť je vstupní bránou do organizmu. Její funkce není pouze estetická, ale má ochranou funkci, proto je důležité o ni pečovat a znát její stav. Diagnostika pleti je využívána téměř při každé první návštěvě kvalitního kosmetického salonu. Zkoumá se především hydratace pleti, množství kožního mazu, velikost pórů, elasticita a množství vrásek a pigmentových skvrn. Pomocí této diagnostiky můžete přizpůsobit své pleti její péči.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Bestlifeonline

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments