Dopřejte si česnek v pokročilém věku. Zvrátí v těle změny, které souvisejí se stárnutím a pomůže bránit demenci, tvrdí vědci

Střevní mikroflóra se mění spolu s věkem. Ačkoliv se tento proces nedá zcela zastavit, je možné ho alespoň zpomalit. A ukázalo se, že česnek v tomto ohledu dokáže udělat skvělou službu.

Střevní mikrobiota jako klíč k mozku

Konzumace česneku pomáhají se změnami, které souvisejí se stárnutím, a to tím, že dokáže ovlivnit střevní bakterie. V důsledku toho může pomoci i při problémech spojených s pamětí, jak uvádí nová studie. Prospěšnou látkou je v tomto případě alylsulfid, který je v česneku hojně obsažen a který byl už dříve zkoumán pro své výhody pro zdraví organismu.

Naše zjištění naznačují, že konzumace česneku obsahujícího alylsulfid může pomoct udržet zdravé střevní mikroorganismy a zlepšit kognitivní zdraví u starších lidí,” uvedla Jyotirmaya Behera z University of Lousville.

Střevo obsahuje obrovské množství mikroorganismů, které se souhrnně označují jako střevní mikrobiota. Přestože už mnoho studií prokázalo, že tyto mikroorganismy jsou klíčové pro udržení zdraví, o účincích na zdraví spojené se změnami střevní mikrobioty, které přicházejí s věkem, se ví podstatně méně.

Česnek může pomoci zastavit změny ve střevní mikrobiotě, která ovlivňuje neurodegenerativní změny v těle. / Foto: Shutterstock

Zastavení degenerace kognitivních schopností

U starších lidí se snižuje rozmanitost střevní mikroflóry. To je životní fáze, kdy se rozvíjejí neurodegenerativní choroby, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba a mohou také klesat paměťové či kognitivní schopnosti,” uvedl další z vědců Neetu Tyagi. “Chceme lépe pochopit, jak změny ve střevní mikrobiotě souvisí s degenerací kognitivních schopností.”

Vědci v rámci studie podali alylsulfid myším ve věku 24 měsíců, což odpovídá lidskému věku 56 až 69 let. Tyto myši porovnávali s těmi ve věku 4 až 24 měsíců, které žádný podpůrný prostředek nedostávali. Vědci dospěli k jednoznačnému závěru, že myši, kteří dostávali sloučeninu obsaženou v česneku, vykazovali lepší dlouhodobou a krátkodobou paměť a zdravější střevní bakterie než ty, které sloučeninu nedostávaly.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments