Dosáhněte lepších výsledků i jako amatérští sportovci

Sportujete, ale chtěli byste ještě více a efektivněji? Vidět lepší výsledky, jak při fyzické zdatnosti, tak na svém těle samotném? Přečtěte si pro inspiraci, jak byste mohli dosáhnout lepších výsledků i když nejste vrcholovími sportovci.

Namotivujte se!

Motivace je hnací motor nejen pro sportovní aktivity, ale i pro běžný život. Přečtěte si tři tipy, jak se lépe motivovat k lepším výsledkům.

Stanovte si cíl

Bez jasného cíle je těžké udržet motivaci. Cíle týkající se ať běhu, posilování, jízdy na kole či jakékoliv sportovní aktivity ve vás udrží motivaci a chuť se zlepšovat. Při cestě za dlouhodobou změnou nebo opravdu vysokým cílem, například uběhnout maraton, je nezbytné mít cíle drobné, ale reálné. Drobné cíle vás udrží soustředěné a navíc lépe se sleduje vlastní pokrok. Ideální je, pokud se za dosažení cíle umíte i odměnit.

Chytré hodinky jako kouč

Vyzkoušejte osobního trenéra, který s vámi bude 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Mohou vám tak pomoci k dosáhnutí stanoveného cíle. Chytré sportovní hodinky a náramky už nejen ukazují čas, ale přes noc analyzují váš spánek, ráno vás vzbudí, přes den popoženou k více pohybu, měří tep, tlak, stres, spočítají spálené kalorie a spoustu dalšího. 

Zapisování do deníku

Tréninkové a sportovní deníky nejsou určené jen profesionálním sportovcům, ale i těm volnočasovým. Zjednodušený tréninkový deník, který si sami individuálně přizpůsobíte, může pomoci se zlepšením a udržením kondice a také s organizací času. Deník zajistí, že k sobě budete upřímní a pochopíte, proč dosahujete nebo nedosahujete svých cílů. Stačí si jen stručně denně zaznamenat několik základních údajů:

  • datum a den v týdnu;
  • pocity, případně důležité události;
  • samotná aktivita – čas, délka, typ aktivity, intenzita;
  • zhodnocení fyzického stavu – silná únava, cítili jste se skvěle apod.;
  • strava – co jste za celý den jedli.

Vytvořte si zdravé stravovací návyky

Pokud jíte zdravě a pravidelně, cítíte se lépe a jste jistě efektivnější jak při sportu, tak v práci. Pro správné fungování těla, pro prevenci zdraví a sílu na celodenní fungování, je strava základ. Nejlepší je, pokud si necháte udělat jídelníček přímo na míru od odborníka, ovšem pár obecnými tipy pro lepší stravování nic nezkazíte:

  • pravidelnost – rozdělte si jídlo na 3 až 5 porcí po 2 až 4 hodinách, hlavní cíl je zajistit pravidelností efektivnější trávení a redukci tukových zásob;
  • správný poměr živin – doporučováno je 55 – 60 % sacharidů, 25 – 30 % tuků a 10 – 15 % bílkovin, v případě redukce váhy zkuste snížit množství sacharidů, tuků a přidat množství bílkovin;
  • pestrost – dopřejte tělu široké spektrum potravin, od luštěnin po libové maso, ovoce, zeleninu, ořechy a mléčné výrobky;
  • klid u jídla – nejezte ve spěchu, vyhnete se tak pocitu těžkého žaludku a nevolnosti po jídle.

Podpora imunity

Kdybychom jedli každý den několik kusů citrusů, není v nich taková dávka vitamínu C, jako v jedné tabletě. Vitamíny a minerály potřebuje každý. Zvýšená potřeba na jejich příjem může být například v období růstu, ve vyšším věku, při oslabené imunitě nebo také v těhotenství. Pro starší osoby, vždy přijdou vhod také doplňky na podporu kloubů a pohybového aparátu. Často se může hodit právě sportovcům, kteří klouby více zatěžují nebo jsou v procesu rekonvalescence. Sportovní výživa tak může přispívat jak k maximálnímu efektu cvičení a tréninku, tak k přísunu kolagenu pro cílenou výživu kloubů a svalových úponů. 

Nezapomínejte na regeneraci

Znáte pojem terapie infračerveným světlem? Inovativní metoda, která Vás dokáže opravdu velmi rychle a efektivně regenerovat. Přínosy této metody ocení nejen sportovci, ale každý v běžném životě. Jde o LED panely, které na tělo vyzařují právě červené a infračervené světlo. Světlo odpovídající příslušným vlnovým délkám spouští v těle přirozený biostimulační účinek, v jehož důsledku dochází ke zlepšení funkce mitochondrií. Mitochondrie, jimž se někdy přezdívá buněčné elektrárny, mají na starost produkci energie v buňkách, které díky tomu pracují naplno. Nejde jen o rychlou regeneraci svalů a šlach, ale světlo účinně působí i proti stresu, zlepšuje spánek, pozitivně ovlivňuje psychickou stránku člověka. Dokáže také optimalizovat hormony a pomáhá jako prevence proti zánětům v těle. Sportovci praktikují tuto terapii i pro nabití energie po ránu pro snazší start a celý průběh dne.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments