Geniální fígl, který zajistí úsporu elektřiny až čtyřikrát. Ušetříte spoustu peněz

Jedním z největších žroutů energií v domácnosti je zcela jednoznačně prostor kuchyně, obzvlášť pokud máte tendenci ji využívat pravidelně každý den. Obecně je pochopitelně mnohem úspornější vařit pro celou rodinu doma, než kupovat jídlo v restauracích, případně i v podobě polotovarů. V dnešní době drahých energií se však i to dokáže velmi nepříjemně prodražit.

Zbytečné ztráty

Zatímco ještě před rokem nikdo příliš neřešil, zda vařením spotřebuje trochu více elektřiny nebo plynu, dnes může efektivita přinést skutečně významné úspory a alespoň trochu ulehčit od neúprosného tlaku vysokých cen energií.

V případě energií používaných k vaření a ohřevu nemůžeme vycházet z exaktních propočtů, protože ty fungují jen v dokonalém světě. Málokdo si ale uvědomuje, že různými chybami způsobuje ztráty, které při dnešních cenách elektřiny mohou při přípravě jednoho jídla stát třeba i desetikoruny.

Elektrická trouba například dokáže velmi efektivně upéct kuřecí maso. Kolikrát ji ale otevřete, abyste kousky masa otočili kvůli lepšímu propečení? Každé takové otevření způsobí značné ztráty. Stejně tak špatně použitá elektrická plotýnka v kombinaci s nevhodně zvoleným hrncem. Nebo použití keramického nádobí či rychlovarné konvice. Keramika je sice krásný ušlechtilý materiál, ovšem spoustu energie stojí jen to, aby se ohřála.

Přemýšlíte třeba nad tím, jak správně uvařit těstoviny? Jaký zvolit hrnec, kolik do něj dát vody, na jaký stupeň vařit, jak dlouho a především, zda ho přikrýt pokličkou? Pokud ne, rozhodně byste měli.

Foto: Shutterstock

Správný ohřev vody

Může se to zdát být banální, ale překvapilo by vás, kolik lidí stále vaří těstoviny nebo brambory bez pokličky. Úniky už nemohou být větší. Přitom stačí přiklopit a vystačíte si s ohřevem na nižší stupeň po kratší čas. Rozdíl mezi tímto úsporným a neúsporným vařením je až čtyřnásobný.

Je také nutné připomenout, abyste vroucí vodu nenechávali na sporáku zbytečně probublávat. Kromě toho, že vám může přetéci, je to také obrovské plýtvání energiemi.

Pokud se zaměříme na ohřev vody, potom jsou zde skutečně značné rozdíly ve způsobu, jakým to učiníte. V ideálním prostředí bez úniků a s nejefektivnějším zařízením je prý litr studené vody možné ohřát s pomocí 0,11 kWh energie.

Realita je složitější. Nejlépe na tom je rychlovarná konvice, která spotřebuje 0,14 kWh na litr vody. Jen lehce za ní je indukční plotýnka, který potřebuje 0,16 kWH. Sklokeramika to zvládne za 0,2 kWh a elektrická plotýnka už za 0,32 kWh.

Zdánlivě jsou to malá čísla. Ale vězte, že při současných cenách stojí takový ohřev litru vody v konvici dvě koruny a na elektrickém sporáku 4,5 Kč. Při množství ohřívané vody už může rozdíl pěkně naskákat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok

Starý dobrý papiňák. Všechno, co jde, do něj.

Patrik N.
Patrik N.
1 rok

Tímto asi neušetříme. Pokličku používáme vždy