Hliníkové fólie za radiátory jsou velkou chybou. Pokud je tam dáte, prohloupíte

V době, kdy ceny energií rostou, a nevíme, kde bude jejich konec, hledá většina z nás řešení, jak ušetřit každou korunu. Šetření shledáváme především v tom, jak stoprocentně využít veškeré teplo, které je do našich domácností přiváděno. Jedním z rádoby ověřených prostředků je hliníková fólie za radiátorem.

Pořiďte si fólii…

Již delší dobu se traduje, že umístění aluminiové fólie za radiátor, je nejlepší nápad. Cílem je odrazit teplo do místnosti. Tuto radu jste možná slyšeli i od topenářů. Záměr je jasný, neohříváte stěnu za radiátorem. ale posíláte teplo zpět do místnosti. Pokud by tato funkce fólie skutečně fungovala jednalo by se, především v současné době, o zásadní úsporu. Tím, jak se stěna za radiátorem zahřívá, skutečně může dojít k ztrátě tepla. Myšlenka je jasná, vzhledem k tomu, že se většinou topení nachází pod oknem ve velké blízkosti stěny, zabráníte zbytečnému ohřívání stěn.

…ale jaká je její skutečná funkce

I když ale fólii na stěnu přilepíte, je nepravděpodobné, že opravdu ušetříte. Radiátor je totiž od zdi většinou umístěn tak daleko, aby mezi ním a stěnou mohl proudit vzduch. Tím se teplo, které vysílá ke zdi dostává do místnosti, místo toho, aby zahříval obvodové stěny.

Tím, že zmenšíte vzdálenost mezi stěnou a ohřevným tělesem, tento prostor významně zmenšíte a narušíte jeho funkci. Pokud je navíc stěna zateplená, což je situace u velkého množství současných bytových domů, je schopnost odrazu tepla do místnosti prakticky nulová. V takovém případě byste s do domácnosti kupovali spíše lapač prachu.

Foto: Shutterstock

Nezateplené domy

Není-li váš dům zateplený, může být pro vás, alespoň částečně, folie vhodná. Musíte ale dbát na její čistotu. Ve chvíli, kdy se fólie zapráší, snižuje se její schopnost odrazit teplotu na polovinu. Nejvýhodnější využití je v pokojích, které mají minimum zateplených stěn, ale velké množství oken. Navíc je výhodné, pokud je topná soustava předimenzována. Bohužel ale v takovém případě dochází ke zvýšené spotřebě, která vaši peněženku naopak citelně zatíží.

Foto: Shutterstock

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tein
Tein
1 rok

Bylo by skvělé kdybyste uváděli nějaké zdroje z kterých čerpáte, případně odkazy na různé studie a podklady na nichž svá tvrzení stavíte. Takhle to působí jen jako z prstu zcela vycucané nesmysly.