Jak vybrat kvalitní zdravotní obuv?

U bot je důležitý správný došlap, péče o nožní klenbu, prodyšný materiál a pohodlí, zvláště při celodenním stání a chození. To jsou hlavní důvody, proč se rozhodneme pořídit si zdravotní obuv. Jsou mezi nimi rozdíly a hodí pro různé situace.

Nohy jsou velmi zatěžovaná část těla. Nevhodně zvolené boty v dětství i v dospělosti špatně tvarují klenbu nohy. Pak se objeví bolení nohou, nesprávné držení těla, posunuté plotýnky a bolesti zad. Trpí klouby a lýtkové svaly. Dámské zdravotní boty s kulatou špičkou chrání proti otlakům, zarůstání nehtů i tvorbě plísní nohou. 

Na co myslet při výběru zdravotní obuvi

  • Správná ergonomie – bota se musí ohýbat a mít pružnou špičku.
  • Prsty potřebují komfort – kulatá špička kopíruje tvar nohy. 
  • Bota musí dobře sedět – prsty i pata mají mít kolem pár milimetrů prostoru. 
  • Vysoké podpatky poškozují páteř – podpatek má být nižší než 4 cm.
  • Obuv musí být prodyšná – přírodní useň, textil či syntetická lorika. 
  • Perforace a antibakteriální úprava – větrání malými otvory proti pocení. 
  • Protiskluzová podrážka – pevný a jistý postoj i bezpečný pohyb.
  • Masážní obuv – není na celý den, obuv s otočnou stélkou má 2 vložky, z jedné strany masážní a druhou hladkou. 

Jak vybrat materiál pro kvalitní zdravotní obuv

Povrch bot má být měkký a absorbovat vlhkost z pocení. Vhodná je obuv z přírodní kůže a textilu. Kůže neboli useň v úpravách semiš a nubuk je ze zbroušené a leštěné kůže. U semiše se zdrsňuje vnitřní strana kůže, u nubuku ta vnější. Stélka z přírodního korku má skvělé izolační vlastnosti a chrání chodidlo před horkem i chladem od země. Měkká podešev absorbuje nárazy při došlapu. Podrážka s protiskluzovou úpravou chrání před uklouznutím na vlhkém a mokrém povrchu.

Zaměřte se na tvar stélky 

Anatomicky tvarovaná stélka je klíčová pro podporu nožní klenby, zamezení vzniku plochých nohou a správné držení těla. Boty jsou označovány jako ortopedická zdravotní obuv. Kromě správného tvarování má být pevná, odolná a příjemná na dotek. Výrazná patní miska zajistí pohodlí a dobrou stabilitu postoje. Pohodlné došlapy zajistí systém absorpce energie v patě. Některé stélky se částečně v některých místech přizpůsobí tvaru nohy a nemění fyzické dispozice. 

Tvar zdravotní obuvi 

  • Pantofle – pohodlné a vzdušné, noha se nepotí, do nenáročného provozu. 
  • Sandály – oproti pantoflím v nich noha pevně drží i při chůzi. 
  • Pantofle s plnou špičkou – špičku nohy chrání před vlhkostí, perforace umožní větrání špičky nohy.
  • Uzavřená obuv – pevná, vhodná i do náročného provozu. 

Jak nám pomůže zdravotní obuv

Kvalitní a pohodlná obuv prospívá zdraví. Zejména pro některá povolání je zdravotní obuv nezbytná. K modernímu životnímu stylu patří péče o zdraví a prevence. Při nošení zdravotních bot lze předcházet problémům. Zdravotní obuv se hodí pro každodenní použití ve zdravotnictví, potravinářství, gastronomii, výrobní dílně, kanceláři i chození po venku. Ulevuje unaveným chodidlům, podporuje správné držení těla a je prevencí bolestí. Měkká stélka tlumí nárazy při chůzi a šetří klouby.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments