Mnohokrát jste se na našich stránkách mohli dočíst, jak skvělým pomocníkem v domácnosti je jedlá soda. Dokáže vyčistit zašlé spáry, vybělit zažloutlé plasty a gumu, v kombinaci s octem čistí odpady a likviduje plísně.
Proto mohl vzniknout dojem, že je-li potřeba něco vyčistit, vezměte na to sodu a máte vyhráno. Je totiž nejen všestranná, ale i levná a šetrná k životnímu prostředí.
Přesto ale existuje několik věcí, které byste sodou neměli sodou čistit nikdy. Mohli byste je nevratně poškrábat. Díky svým lehce abrazivním vlastnostem má totiž své limity.
Nikdy nečistěte sodou sklo
Skla, okna, zrcadla. Nečistěte sodou materiály, které byste mohli poškrábat. Na skle může vytvořit opravdu jen mikro škrábance. Ty ale mohou ve výsledku způsobit jeho matný vzhled, který už ničím nevyleštíte. Místo sody sáhněte raději po octu.
Sklokeramické varné desky, u kterých hrozí poškrábání povrchu stejně, jako u všech ostatních předmětů ze skla.
Zlato, stříbro a hliník
Zlaté a stříbrné šperky. Zlato i stříbro jsou velmi měkké kovy. Proto i jim hrozí při čištění sodou poškrábání a jeho vinou potom i nechtěný matný vzhled. Potřebujete-li své šperky vyčistit, zkuste to raději zubní pastou.
Předměty z hliníku. Nepoužívejte sodu k čištění hliníku. Soda je totiž alkalická, a budete-li s ní hliník mýt častěji, zoxiduje a zhnědne. Pokud už hliníkové hrnce čistíte sodou, pečlivě je potom opláchněte.
Pozor na kámen a dřevo
Ani mramor a křemen nejsou materiály, které by uvítaly drhnutí sodou. Svými abrazivními účinky by časem zlikvidovala ochrannou vrstvu mramorových i křemenných povrchů a došlo by k jejich nevratnému poškození.
Dřevěný nábytek a podlahy byste také neměli čistit sodou. Poškrábe je, opotřebuje lak i tmel a propůjčí dřevu trvale matný vzhled.
Soda zanechává po zaschnutí bílé prašné zbytky. Proto byste s ní neměli nikdy čistit povrchy s hlubokými drážkami a prasklinami. Budou se v nich totiž hromadit a těžko je budete odstraňovat.
Soda není jen pomocník při úklidu
Jedlou sodu nemusíte využívat jen při úklidu, ale poslouží vám i v kuchyni. Při pečení buchet a koláčů nahradí prášek do pečiva.
Přidáním špetky sody do mletého masa získáte karbanátky, které budou nadýchané a šťavnaté, jako nikdy předtím.
Soda vyléčí i pálení žáhy. Rozmíchejte lžičku ve sklenici vody, vypijte a okamžitě se vám uleví.
Foto: Shutterstock