Každý Čech si na důchod má našetřit 20 milionů korun, radí ekonom

Je velkou otázkou, jak velký důchod vlastně budou mít dnešní lidé v produktivním věku, případně současná mládež. Často slýcháme řeči o tom, že “my už důchod stejně mít nebudeme”. Pokud bychom je vzali vážně, potom je zřejmě nutné se na důchodová léta nějakým způsobem připravit vlastním způsobem.

Pravidelnost dělá miliony

Pravdou je, že důchody v nějaké podobě zřejmě ještě další desítky lež přežijí. Nějak už ale nevychází, aby byly tak vysoké jako dnes, pochopitelně vztaženo k současným mzdám. Dává tedy smysl, aby se lidé skutečně poohlíželi po možnostech, které by jim zajistily to, aby mohli stáří prožít důstojně a aktivně.

Spekuluje se také o tom, že by státní důchody mohly být vypláceny od podstatně pozdějšího věku než dnes, kdy je to 65 let. V úvahu tak připadá například navýšení na 70 let a možná ještě výše. Jenže v tomto věku mnoho lidí jednoduše už pracovat nechce. A proto budou potřebovat nějaký ten finanční polštář.

Určité řešení nabízí ekonom a investor Radovan Vávra, který v minulých letech poskytl doslova desítky rozhovorů, ve kterých neustále opakoval velmi zajímavé rady o pravidelném investování. Právě to považuje za nejjednodušší cestu ke zbohatnutí, kterou se navíc může vydat každý. Stačí pravidelně každý měsíc odkládat částku, kterou si můžete dovolit. Stačí třeba tisícikoruna, ale pochopitelně je lepší, když je to více. A zároveň se nebojte začít už opravdu brzy, ideálně ještě před dvacítkou.

Foto: Shutterstock

Každý rok můžete kus spotřebovat

Vaším přítelem totiž v tomto případě bude takzvaný složený úrok. Každý rok se vaše portfolio průměrně zhodnotí a každý rok to bude více a více. I relativně malá částka potom stačí na to, abyste za desítky let měli ve svém portfoliu velkou hodnotu.

Jak říká Vávra, do důchodu bychom měli odcházet přibližně se 20 miliony korun, respektive s portfoliem v této výši. Vychází totiž z takzvaného čtyřprocentního pravidla, které říká, že každý rok můžeme z investičního portfolia odebrat čtyři procenta, aniž bychom ho významně poškodili nebo ohrozili budoucí výnosnost. A čtyři procenta z dvaceti milionů dělají 800 tisíc korun. Na měsíc to je 67 tisíc korun, což už může zajistit vcelku příjemný životní standard.

Ekonom také radí, abychom nelpěli na svých nemovitostech. Je podle něj chybou, když důchodce má problémy vyjít a přitom vlastní mnohamilionovou nemovitost. Tu by měl ideálně prodat a získané peníze si užít.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
1 rok

Vávra bere slušný materiál. Tyhle články lidi akorát pořádně vytočí

Last edited 1 rok by Lukáš
Jaroslava
Jaroslava
1 rok

Je to prostě blázen.Z jeho platem se mu to kecá.Kdyby měl minimální mzdu tak by mluvil jinak.
A odchod do důchodu v 68letech.To může schválit jen blb.Co nikdy nedělal rukama.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Jaroslava

To delani rukama maji v hube vzdy nejvetsi nemakacenkove. Proc ma clovek makat rukama, kdyz mame robotizaci a automatizaci? Jak si to predstavujete? Ze budeme vsichni rubat uhli jako u vas na Donbasu?

Kdyz vytvarim roboty, mel bych si k tomu vzit jeste sichty v uhelnych dolech, nebo jak to soudruzka myslela?

Chval
1 rok

Už vidím jak z 10300 hrubé mzdy v čistém 8340 Kč dam stranou 65000 Kč každý měsíc po dobu 40 let když jsem rád když na úctě zůstane alespoň 120 Kč a nepřekročí kontokorent

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Chval

Jak muzes mit hrubou mzdu 10300 ty debile, kdyz minimalka je 17300? To nemuzes mit ani na zkraceny uvazek!

Vy rusaci se vzdy prozradite nejakou blbosti 😀