Lidé na západě zalévají rostliny speciální směsí z mléka. To je důvod, proč jim tak krásně rostou

Určitě máte v lednici mléko – i když ho třeba nejste zvyklí pravidelně pít, zřejmě ho používáte při vaření a pečení. Jeho blahodárných vlastností se však dá využít i na zahradě, kde může posloužit jako hnojivo i jako ochrana přes plísněmi a škůdci. Připravte si krabici nebo lahev s mlékem – jdeme dělat na zahradu zázraky.

Vápník

Snad každý ví, že v mléku je vápník – ten může být stejně jako našim kostem prospěšný i rostlinám. Mléko navíc obsahuje i mnoho dalších důležitých látek: například železo nebo draslík, který je pro zeleninu velmi důležitý.

Mléko či další mléčné výrobky byly po staletí poměrně dostupnou komoditu a lidé už dávno přišli na to, že může posloužit jaké skvělé hnojivo. Používali ho tedy již dávno před vznikem průmyslově vyráběných hnojiv, které známe dnes. Pokud nechcete na své zahradě používat chemická hnojiva, je tedy mléko staletími prověřená klasika, kterou můžete vyzkoušet.

Mlékem proti plísním a škůdcům okurek

Doma pěstované okurky často trpí na různé plísně nebo parazity. Pomoci jim od toho může mléčná kúra. Smíchejte litr mléka s 30 kapkami jódu. Roztok rozpusťte v 10 litrech vody. Potom jím okurky buď zalévejte, nebo potírejte napadené listy.

Kromě toho, že vám roztok pomůže ochránit okurky před nežádoucími vlivy, dodá jim mléko také dostatek živin, aby dobře rostly a prospívaly.

Foto: Shutterstock

Využijte sílu kefíru a podmáslí

I další mléčné výrobky mohou být pro zeleninu a především pro okurky velmi vhodnou výživou. Vyberte přírodní kefír a smíchejte ho s vodou v poměru 1 ku 10. Tímto roztokem zeleninu zalévejte – poroste mnohem rychleji a bude odolnější a silnější.

Podmáslí můžete zase použít pro hnojení ovocných stromů. Přidejte k němu dřevěný popel, který je pro hnojení ovoce a zeleniny ideální, a trochu chlévského hnoje. Uvidíte, jak se vašim ovocným stromkům začne dařit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments