Mají špatnou pověst, ale úžasné účinky na mozek. Následky po krevní sraženině odstraní tyto potraviny

Pribiňáček, lakrumáček, termix. Tyto dobroty by neměly být jen hezkou vzpomínkou na dětství. Konzumujte mléčné výrobky každý den, snížíte riziko výskytu mozkové mrtvice.

Mléčné výrobky každý den

Není pravdou, že mléko a mléčné výrobky patří na stůl jen malým dětem a není pravdou, že mléko nad míru zahleňuje organizmus. Mléko nesmí chybět v jídelníčku nikoho z nás. Lidé, kteří netrpí alergií na mléko, by se mu určitě neměli vyhýbat.

Zdravé stravování znamená přijmout dostatečné množství bílkovin, ty jsou zastoupeny kromě masa i v mléčných výrobcích.

Vyšší množství bílkovin obsahují polotučné a nízkotučné výrobky.

Pravidelná konzumace mléčných výrobků předchází mozkové mrtvici, srdečnímu infarktu, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a stará se o kosti a chrup.

Výsledky výzkumné studie

Zajímavé výsledky přinesla studie realizovaná mezi více než čtyřmi sty tisíci obyvateli Evropy. Studie kontrolovala stravování lidí z 9 zemí po dlouhých 12 let. Ukázala na korelaci mezi konzumací mléčných výrobků a snížením rizika mozkové mrtvice. Nutno podotknout že účastníci studie zároveň zvýšili konzumaci ovoce a zeleniny, zejména těch druhů, které jsou bohaté na vlákninu.

Podle výsledků studie už jedna sklenice mléka denně stačila na to, aby riziko mozkové mrtvice kleslo o 5 %. Zařazení jednoho kelímku jogurtu denně snížilo riziko mrtvice dokonce o 9 %. Výborné výsledky mělo i zařazení vlákniny. Konzumace 10 gramů čisté vlákniny denně snížila riziko mrtvice o 23 %.

Foto: Shutterstock

Reagujte včas při podezření na mrtvici

Cévní mozková příhoda (lidově řečeno mrtvice) může být způsobena zablokováním tepny v mozku (ischemická cévní příhoda) nebo krvácením do mozku (hemoragická cévní příhoda). Oba typy mají na mozek a organizmus devastující účinky, protože nedochází k okysličování důležitých částí. V obou případech je nutná okamžitá pomoc, rozhodují doslova vteřiny.

K rozpoznání mrtvice vám pomůže několik klíčových ukazatelů:

  • Postižený ochabne na jednu část těla.
  • Není schopný udržet obě paže natažené.
  • Nemůže se usmát, klesá mu jeden koutek úst.
  • Vyjadřuje se nesouvisle, hledá slova, nerozumí tomu, co říkáte.
  • Je dezorientovaný, může mít rozostřené vidění.

Foto: Shutterstock, Zdroj: European Society of Cardiology

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments