Nejlepší oleje na smažení. Nevytvářejí karcinogeny a udrží kvalitu. Lidé ale většinou používají ty špatné

Smažená jídla patří mezi nejoblíbenější vůbec. Bohužel ale také platí, že jsou těmi nejméně zdravými. Jejich příliš častá konzumace se může skutečně neblaze podepsat na zdraví našeho organismu. A to obzvlášť tehdy, pokud ke smažení používáte nevhodný olej. Naopak kvalitní olej dokáže řadu negativ této přípravy jídla kompenzovat a přinejmenším ho ještě nezhoršuje.

Experti na zdravou výživu každopádně doporučují smažená jídla konzumovat co nejméně, protože zvyšují riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob, cukrovky či obezity. Smažená jídla zároveň ztrácí svou vodu a namísto ní absorbují tuk, což z nich dělá skutečnou kalorickou bombu. K tomu dochází zejména tehdy, když používáte nesprávný tuk.

V případě, že je teplota nízká, dojde k průniku oleje do jídla, které jím nasákne. Pakliže je příliš vysoká, olej se přepálí a začínají vznikat karcinogenní látky. Ke smažení však dochází při vysokých teplotách, kdy je výběr oleje klíčový. Ty nejlepší oleje totiž obsahují velké množství nenasycených tuků a mají vyšší kouřový bod. Pro smažení je přitom nejvhodnější teplota mezi 176 a 190 stupni v závislosti na vybraném oleji.

Kokosový olej

Odborníci se shodují v tom, že kokosový olej je zřejmě tou nejlepší volbou k přípravě smažených jídel. Existují studie, podle kterých jeho kvalita zůstává stejná i po osmi hodinách smažení na 180 stupňů, což je skutečně úctyhodný výkon. Kokosový olej obsahuje více než 90 % nasycených mastných kyselin, díky čemuž je velmi odolný vůči varu. Zároveň pomáhá likvidovat škodlivé bakterie. Tento olej je vhodným pomocníkem při hubnutí. Pamatujte také na to, že ho vzhledem k jeho charakteristikám stačí jen malé množství. Pokud to s ním přeženete, může být spíše škodlivý.

Foto: Shutterstock

Olivový olej

Tento olej je velmi odolný vůči teplu a plný nenasycených tuků. Podle jedné studie může být olivový olej zahříván nepřetržitě po dobu čtyřiadvaceti hodin. To jediné, co se v průběhu tohoto dlouhého času může stát, je změna chuti připravovaného jídla. Kouřový bod olivového oleje je někde mezi 180 až 200 stupni. Obvykle se tak doporučuje spíše pro využití ve studené kuchyni.

Sádlo

Ačkoliv sádlo nepatří mezi rostlinné oleje, nýbrž živočišné tuky, vlastně je skvělým důkazem toho, že osvědčené postupy fungují. Smažily na něm už naše babičky a ideálním prostředkem k této přípravě jídla je i dnes. Kvalita sádla se však může lišit podle toho, jak byla zvířata krmena. Hodí se využít takové sádlo, které pochází ze zvířat, jež dostávala kvalitní krmení. Sádlo je také možné skladovat velmi dlouho.

Avokádový olej

Překvapivě také avokádový olej je dobrou volbou pro přípravu smažených jídel. Jeho nenasycené tuky jsou velmi prospěšné. Výhodou tohoto oleje je vysoký kouřový bod, který může dosáhnout až 270 stupňů. Jen tak se vám tedy přepalovat nebude.

Jaké oleje nepoužívat

Uvedli jsme si oleje, které jsou vhodné ze zdravotního hlediska, protože neprodukují karcinogeny. Při smažení byste se měli vyhýbat těm olejům, které obsahují vysoké hladiny omega-6 mastných kyselin a naopak nízké hladiny omega-3 mastných kyselin. To jsou však paradoxně ty oleje, které se ke smažení používají nejčastěji. Jde o řepkový, slunečnicový, kukuřičný, sezamový či s´ojový olej. Jejich výhodou je nízký kouřový bod. Je však otázkou, zda za to opravdu stojí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Joe
Joe
1 měsíc

Na smažení kvalitní sádlo, přepuštěné máslo anebo řepkový olej. Záleží co smažíte.

Ivona
Ivona
1 měsíc

Používám sádlo. Nemám co řešit.😎

havelbylkokot
havelbylkokot
1 měsíc

Nejlepší na smažení je pro duchodce Burešovo stbácké hovno.

Johny,
Johny,
1 měsíc
Reply to  havelbylkokot

Navštivte psychiatrii, možná se vám uleví. Hlavně zkuste použít k myšlení to co máte v hlavě nikoliv opačný konec těla, který zatím k myšlení evidentně používáte.

Stanislav
Stanislav
1 měsíc

vepřové sádlo jednoznačně na řízky ze všeho, kromě ryb – ty na jedině řepkovém oleji….a telecí řízeček a palačinky, lívanečky jemně na ghí (přepuštěné máslo) – absolutně škrtám margaríny a ostatní oleje včetně olivových – k nám se dováží jen sr-ačky. Místo olivového oleje je plně a ještě zdravější řepkový-lisovaný za studena.

Jose
Jose
1 měsíc

Zadání splňuje pouze a jen sádlo. Sorty.

nedamse
nedamse
1 měsíc

Kokosový olej je dost drahý pro hodně lidi a smažit na něm ve velkém se nedoplatite.Lepší je sádlo a levnější

jantar
jantar
1 měsíc
Reply to  nedamse

A proč myslíte, že ten článek vyšel? Vše, o čem píší, se málo prodává, a co kdyby lidé před Vánoci přece jen něco “pustili”.

Luboš
Luboš
1 měsíc

A kde je řepkový

Karel
Karel
1 měsíc
Reply to  Luboš

Je mezi “nepovolenými” oleji, stačí pořádně číst …

Lubomír
Lubomír
1 měsíc

Terezo Vávrová, zase pindáš hlouposti. Olivový olej na smažení nesmí být extra panenský, ale pouze rafinovaný. Nějak ti to uniklo. No a olivový olej má 1% omega-3 a 9% omega-6 mastných kyselin. Taky to moc s tvým tvrzením nesedí. Chybí ti přepuštěné máslo 02,5% omega-3 a1,5% omega-6 mastných kyselin. Je absolutně nejlepší.

Lubomír
Lubomír
1 měsíc
Reply to  Lubomír

Oprava překlepu : Chybí ti přepuštěné máslo 0,5% omega-3 a1,5% omega-6 mastných kyselin.

Zuzka
Zuzka
1 měsíc
Reply to  Lubomír

Zdravím, proč prosím na pečení pouze rafinovaný a extra panenský ne? Díky!

Lubomír
Lubomír
1 měsíc
Reply to  Zuzka

Protože se přepaluje už asi od170 st.C. Ničí se látky, které jsou sice zdravé, které se rafinací odstraní, ale nesnesou vyšší teplotu. Proto extra panenský do studené kuchyně.

Rosta
Rosta
1 měsíc

a co bodlakovy olej ?

Daniela
Daniela
1 měsíc

Řepkový olej je vhodný na smažení

Helička
Helička
1 měsíc
Reply to  Daniela

Souhlas. Používám jedině řepkový, a při mé slinivkové dietě si bohužel sádlo, dříve nejvíce používané, nemohu dovolit.

Roman
Roman
1 měsíc
Reply to  Daniela

Přesně tak, dokonce jeden z nejvhodnějších.

Dominik
Dominik
1 měsíc
Reply to  Roman

Opravdu TOS četl kde rudy právo?

Libka
Libka
1 měsíc
Reply to  Daniela

Ještě minulý rok výživová poradkyně na D-Testu hodnotila jako jeden z nejlepších olejů na smažení olej ŘEPKOVÝ…

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Libka

Ano,dokonce jsem četla kdysi od nějakého poradce tvrzení,že řepkový olej předčí i olej olivový.No jak jinak,když kde se podíváte,všude na polích nasázena řepka.

Jan z Rokycan
Jan z Rokycan
1 měsíc
Reply to  Jana

Řepka se nesází, ta se seje.

Dominik
Dominik
1 měsíc
Reply to  Jana

Nikdy jsem neměl žlutý auto od pylu jak teď prý je to z Topolů

Dominik
Dominik
1 měsíc
Reply to  Libka

Jak stbak postavil fabriku na lisování řepky která se dává i do aut tak se najednou propaguje řepkový olej osvobodil ho od daně a začal trávit lidí dříve jsme od něm ani nevěděli je to plodina na kterou se používá roundap který je zakázaný kromě STB

Dominik
Dominik
1 měsíc
Reply to  Daniela

Nákup si ho i do zásoby budu rád