Nepříjemná rýma už vás nebude trápit. Po tomhle vyjede veškerý hlen z těla ven

Cítíte tlak na čele, bolí vás hlava, máte ucpaný nos a celkově se necítíte dobře? Možná vás trápí zánět dutin, neboli sinusitida. Dutiny jsou duté prostory v čele, nosu a lícních kostech, které vytváří hlen. Ten je udržuje vlhké a chrání tak před bakteriemi, prachem a alergeny.

Když se kvůli nachlazení nebo infekci zanítí, otékají a produkují hlenu příliš. Nahromaděný hlen potom způsobuje tlak a bolest v obličeji. Většinu těchto infekcí zvládnete vyléčit doma sami. Počítejte ale s tím, že jako každá rýma vás potrápí alespoň týden.

Pijte tekutiny, napařujte a odpočívejte

V první řadě pijte hodně tekutin! Vodu, šťávu nebo čaj, abyste pomohli naředit hlen, který se potom lépe uvolní a začne dutiny opouštět. Vyhněte se kofeinovým nápojům a alkoholu, které naopak způsobují dehydrataci. Vyhněte se také mléčným výrobkům, které mohou vyvolat nechtěnou nadměrnou produkci hlenu.

Snažte se co nejvíce odpočívat a přitom si opřete hlavu o pár polštářů. Ve vyvýšené poloze se vám bude pohodlněji dýchat.

Nalijte do misky teplou vodu, ohněte se, přikryjte hlavu ručníkem a vdechujte unikající páru. Můžete do vody přidat i lžičku soli a pár kapek eukalyptového oleje, který má antiseptické účinky. Pára pomůže uvolnit ucpaný nos, když se teplem dutiny napaří a uvolní hlen. Vdechujte alespoň 10 minut 2x – 3x denně. Vyzkoušet můžete i horkou sprchu.

Přikládejte si na obličej teplý mokrý ručník střídavě se studeným. Zmírní to bolest dutin a otevře nosní průduchy.

Foto: Shutterstock

Jezte kořeněná jídla, vitamín C a přikládejte horkou sůl

Jezte kořeněné potraviny, i ty vám pomohou otevřít nosní průduchy a spustit hlen. Do ložnice si umístěte zvlhčovač vzduchu. Suchý vzduch nebo tabákový kouř mohou sliznice v nosu dráždit a vytvářet prostředí náchylné pro vznik dýchacích potíží.  Jezte hodně vitamínu C, pomůže vám snížit dobu trvání infekce.

Pomoci vám může i obyčejná sůl. Zahřejte hrubou mořskou sůl na sporáku. Hrubá sůl je lepší, protože větší zrnka udrží teplo déle. Ještě horkou ji nasypte na kousek látky a zavažte. Udělejte si z ní takový malý polštářek, který si pokládejte několikrát denně asi na půl hodiny na čelo. Uvidíte, že se vám uleví.

Pokud by vás obtíže neopustily ani po 14 dnech, navštivte raději lékaře.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Rady nad zlato.Ale pro ty co jsou zašití v kanclech a v poslaneckých lavicích a senátu.Pokud oni mají rýmečku “křápnou ” marodku za kterou mají plný plat ulehnou doma jak dlouho chtějí a můžou se řídit těmito radami . Ti kteří musí s rýmou či chřipkou i do dvou zaměstnání třeba na stavbu a do montovny k pásu a domů si jen na chvíli zdřímnout mezi šichtama a marodku si nemůžou lajsnout aby zvládli současnou extrémní drahotu úplně všeho. Tak ty rady jsou jim platmé jak mrtvému klobouk.