Obchodníci zjistili, že lidé mají spoustu peněz. Chystají se ceny ještě brutálně napálit

Mohlo by se zdát, že při takové míře zdražování, kterou Česká republika právě zažívá, se lidé uchýlí k obezřetnějšímu nakládání se svými penězi. Jednoduše řečeno, že začnou šetřit. To ale zatím nevidíme, jakkoliv inflace trhá rekordy a patří k nejvyšším na evropské úrovni.

Zájem nepolevuje

Je jasně patrné, že české domácnosti mají obecně značné úspory a rezervy. To vlastně zdražování ospravedlňuje, protože v době služby a zboží za loňské ceny byly pro lidi příliš levné. To pak vychyluje poptávku, které následně nestačí nabídka. Právě to obvykle způsobí nárůst cen.

Je tedy docela dobře možné, že se trh zatím posunul jen do rovnovážné pozice a možná jí ještě ani nedosáhl. Maloobchodní tržby totiž ukazují, že zájem lidí o nakupování příliš nezpomaluje.

Jde jen o jiné pojmenování toho, co ekonomové říkají už nějakou dobu. A sice, že se do české ekonomiky dostalo příliš mnoho peněz, a to zejména formou státní pomoci pro většinu lidí a především zrušením superhrubé mzdy, což přilepšilo úplně každému, a především těm, kteří to vůbec nepotřebovali.

Foto: Shutterstock

Bude se zdražovat dál

Vznikl tak prostor pro zdražování, kterého obchodníci využili a navýšili své ceny. Takto to oni sami pochopitelně nepodávají. Slyšíme tak řeči o tom, že jim vzrostly náklady apod. To je částečně také pravda, ale pohled do jiných zemí v Evropě ukazuje, že tento faktor hrál podstatně nižší roli. U nás prostě měli lidé najednou více peněz v ruce. A k tomu je třeba připočíst rekordní úspory v bankách.

Řada obchodníků to tak jen zkusila a navýšila ceny skutečně výrazně. Pokud by lidé zareagovali tak, že by do obchodů přestali chodit, situace by se zřejmě začala normalizovat. Jenže oni chodit nepřestali. A to je pro obchodníky jednoznačný impuls: můžeme dále zdražovat. Takto to půjde dál, dokud zákazník neřekne dost. Obvykle proto, že už mu to bude připadat drahé.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 měsíc

Lidi, držte si peněženky, nebo vás odrbou dohola. Držte grešle…

Jindřiška
Jindřiška
1 měsíc

Kdo na tedy ty moje 😁🤣 už dnes nakupují jen to nejnutnější , pak se nejspíš půjdem tzv. pást .Navíc mi zdravotní stav nedovolí nějak moc dělat .

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Jindřiška

No nevím, já nejsem zvyklá kupovat zbytečnosti, a to ani na Vánoce nebo Velikonoce, takže větší výdaje jsem sice zaznamenala, ale zatím to naštěstí nemusím řešit – horší je, že moc nemám co omezit. Ale rozšířila jsem letos pěstební plán na zahradě – kdysi jsem dokázala pokrýt veškerou naši spotřebu zeleniny včetně zelí na nakládání a brambor 🙂 Uvažuju, že opravím starý výběh pro slepice a králíkárny – teď suším rohlíky a chleba pro kamarádku, nosím jí i zbytky z kuchyně – moc toho není, ale aspoň to nemusím vyhazovat. Na vesnici jsou vždycky možnosti – nedovedu si představit, že… Číst vice »

Marie
Marie
1 měsíc
Reply to  Iris

To máte poklad, který mnozí nemají. Nemohou chovat ani ty králíky.