Opary a popraskané koutky značí, že tělu něco chybí. Co je třeba doplnit?

Za problémy na rtech může stát genetika, rtěnka po datu spotřeby i slabá imunita. Jaké jsou varovné signály a způsoby léčby oparů či popraskaných koutků?

Stav vašich rtů vám mnohé napoví. Jsou ukazatelem našeho zdravotního stavu a působí jako radar. Všímejte si proto, co se s nimi děje a odhalte případnou diagnózu mnohem dříve, než se nemoc projeví v plné síle. Zkuste používat přírodní kosmetiku bez parabenů a zubní pastu bez fluoridu.

Otoky rtů

Pokud vám otečou rty a navíc brní, jde o varovný signál propukající alergie. Většinou jde o potravinovou alergii, nebo reakci na prošlou kosmetiku, která už dávno měla skončit v koši. Rtěnky, lesky a balzámy se po otevření nesmí většinou používat déle jak půl roku. Pomůže vám ikonka otevřeného víčka na produktu s počtem měsíců.

Praskliny v koutcích úst

Někdy jsou zanícené koutky známkou důsledku drastické diety, která tělo připravuje o důležité živiny. Pokud je jich v těle nedostatek, projeví se to velmi rychle právě na rtech. Suché rty a popraskané koutky bolí. Schází vám železo, zinek, vitamín B3 a B6. Dejte si steak z červeného masa, lososa nebo vejce a listovou zeleninu.

Opar

Opary způsobuje hlavně stres, fyzické vypětí, ale i oslabená imunita kdy obranyschopnost těla doslova bije na poplach. Dalšími spouštěči je nachlazení, horečka nebo menstruace. Musíte zvolnit, relaxovat a nestresovat se. Vsaďte na doplňky stravy posilující obranyschopnost a imunitu. Pomáhá i B-komplex nebo Pangamin.

Loupající se rty

Pokus se vám ze rtů slupují šupinky kůže, možná si je stále olizujete a okusujete. Za sníženou vlhkostí rtů stojí často studený vzduch, který může způsobit v létě i klimatizace, nebo dlouhý pobyt na slunci s nedostatečným přísunem vhodných tekutin. Proti dehydrataci je nejlepší čistá neperlivá voda.

Co pomáhá na suché rty

Před aplikací přípravků si udělejte peeling pro odstranění suché a odumřelé kůže. Pokud prasklinky bolí, použijte kosmetický štětec nebo měkký zubní kartáček a zlehka od středu rtů ke koutkům odstraňte krouživými pohyby šupinky. Rty prokrvíte, namasírujete a účinné látky z přípravků se do nich lépe vstřebají. Pak na rty naneste med, nejlépe smíchaný se žloutkem. Účinek vás překvapí.

Co na herpesvirus

Pokud máte v těle herpesvirus, původce oparu, bude to chvíli trvat. Bacilonosiči viru většinou opar nemají. K nákaze dochází prostřednictvím slin. Nepijte z cizí sklenky a přetřete si příbory v restauraci ubrouskem. Rty začnou svědit, štípat i pálit, což zmírní obklad s plnotučným mlékem, ze studeného odvaru z meduňky, vrbové kůry či heřmánku. Lékaři radí mast s benzokainem, dekosanolem, lidokainem nebo alkoholem. Stačí i zubní pasta. Pomáhá obklad kostky ledu přes látkový kapesník, zinková mast nebo propolis ve vazelíně či masti. Vyhněte se rtěnce, lesku a další kosmetice, jinak si vir roznášíte stále dál.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments