Pocení, padání vlasů nebo deprese. Tak se projevuje hormonální nerovnováha

Ačkoli se hormonální nerovnováha v mnoha případech projevuje jen velmi nenápadně a neškodně, ve skutečnosti může mít opravdu vážné následky. Mnoho lidí trpících hormonální nerovnováhou si přitom myslí, že jsou jejich příznaky běžné a naprosto normální. Ze všeho nejdůležitější je tohle zákeřné onemocnění rozpoznat.

Hormony mají v těle důležitý úkol

Primárním úkolem hormonů je zajištění regulace životně důležitých procesů probíhajících v našem těle – konkrétně mluvíme o reprodukci a metabolismu. Hormony se do orgánů dostávají skrze krevní oběh.

Podle statistik je hormonální nerovnováha častější u žen nežli u mužů. Je pravda, že dívky stejně jako chlapci prochází procesem puberty, což je naprosto nedílná součást vývoje, nicméně u dívek a žen je celá řada dalších životních etap, které mohou způsobit nerovnováhu hormonální hladiny: těhotenství, menstruace, porod, menopauza.

Jaké jsou projevy hormonální nerovnováhy?

Nerovnováha se nejčastěji týká estrogenu, progesteronu, testosteronu, dále pak u adrenalinu, kortizolu nebo melatoninu.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje? U každého se může projevit trochu jinak.

  • Noční pocení

    Dojde-li k narušení hormonální rovnováhy, naruší se hladina estrogenu, což je primární ženský hormon. Dojde ke snížení jeho výroby, což může mít za následek vysílání matoucích signálů do části mozku zvané hypotalam, která je zodpovědná za regulaci tělesných funkcí. V důsledku toho můžete zaznamenat zvýšené noční pocení.

  • Padání vlasů

    Vypadávání vlasů je velmi častý jev především u žen po porodu, podle statistik je ale vypadávání vlasů daleko častější u mužů nežli u žen. Pokud u muže nastane hormonální nerovnováha, dojde k urychlení produkce testosteronu, díky čemuž se zvýším množství DHT v těle a může mimo jiné dojít právě k padání vlasů.

  • Výkyvy hmotnosti

    Pakliže zaznamenáte, že vaše váha je jako na houpačce, pak jedním z viníků může být hormonální nerovnováha. Právě ta způsobuje výkyvy hmotnosti a následné hubnutí nebo tloustnutí, u každého to může být jinak. Může za to štítná žláza, která vylučuje hormony, které mají za úkol regulovat metabolismus a následně ovlivňují i přibírání nebo ubývání na váze.

  • Deprese

    Zapomenout nesmíme ani na deprese, které jsou způsobené tím, že nerovnováha hormonů v těle ovlivní sekreci serotoninu, což je hormon štěstí. V důsledku toho se pak objevuje špatná nálada, později deprese.

Pokud trpíte některým z výše uvedených problémů, navštivte svého praktického lékaře, který vyhodnotí případnou potřebu návštěvy endokrinologa.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments