Opravdu rýmovník zažene rýmu?

Rýmovník je v poslední době hodně populární rostlina. Na vašem okenním parapetu se sice bude tvářit poměrně nenápadně, o to více o něm budete vědět, když projdete kolem a zhluboka se nadechnete. Vzduch bude prosycen vůní několika druhů bylinek a při tom postačí pěstovat jednu jedinou – rýmovník. Pojďme se podívat, co všechno tato nenápadná rostlinka umí vyléčit a kde všude ji můžete uplatnit.

Šestero bylin v jedné rostlince

Tato bylina má mnoho názvů. Správně se jí říká molice, my ji však nejčastěji známe pod názvem rýmovník. Ten dostala nejspíše proto, že umí pomoci při mnoha zdravotních problémech, především při nachlazení, plném nosu, rýmě, atd.

Jak už jsme napsali, rýmovník má velmi aromatickou vůni. Můžete z něj cítit mátu, meduňku, dobromysl, ale také tymián, šalvěj či kafr. Rostlina slabě voní sama o sobě. Velmi intenzivní je vůně ve chvíli, kdy list utrhnete a rozlomíte, nebo ho promnete mezi prsty.

Co všechno léčí rýmovník?

Rýmovník je opravdu všestranná bylina, která umí vyléčit rýmu a nachlazení, ale pomáhá i astmatikům. Při rýmě stačí utrhnout lístek a čas od času k němu přivonět. Můžete ho s sebou nosit třeba i během dne v kapse. Pokud trpíte na astma, nebo máte v zimě přetopené místnosti a suchý vzduch, naházejte pár lístků rýmovníku do nádoby s vodou a postavte ji na topení. Odpařující se voda zvlhčí vzduch a aromatický rýmovník vám usnadní dýchání. Využít to můžete i při rýmě a ucpaném nosu.

To ale není všechno. Rýmovník pomáhá i při horečce, bolestech hlavy, zánětu průdušek, vysokém tlaku, žaludečních křečích, průjmu, kolice, atd.

Využijete ho v kuchyni i na balkoně

Rýmovník se dává často do ložnic, obýváků i dětských pokojů, aby usnadnil dýchání. Používá se ale i v kuchyni. Nasekané listy můžete použít jako koření na jehněčí maso, drůbež, hovězí či zvěřinu. A pokud se v létě pohybujete v místě, kde jsou komáři a jiný obtížný hmyz, můžete si z něj vyrobit účinný repelent. Pokud v létě sedáte po večerech na terase či balkonu, postavte rýmovník na parapet a komáři vám dají pokoj.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
96 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jaruska
jaruska
1 rok

mám ho 2 roky a nevím co je rýma,nebo nachlazení

Martina
Martina
1 rok

jsem z Brna kdo chce rýmovník dám zadarmo 🙂

Simona
Simona
1 rok

Rýmovník mám první rok v ložnici a tolik komárů co letos jsem nikdy neměla, takže tato informace, která se objevuje skoro v každém článku o rýmovníku bohužel není pravdivá. Čaj jsem nezkoušela, ale že by povolila rýma, když si utrhnu lístek, taky nemohu potvrdit. Ale voní a vypadá hezky, takže k němu přistupuji jako ke každé jiné kytce. Sehnat se dá snadno a velice snadno se i množí (pár dnů ve vodě a pustí kořeny). Mimochodem inzerátů je plný sbazar, stačí najít pěstile ve vašem okolí – https://www.sbazar.cz/hledej/r%C3%BDmovn%C3%ADk

Helena
Helena
1 rok

Nikdo ješte nenapsal,že není plně vhodný úplně pro každého.Pozor kdo má špatnou srážlivost krve,nebo bere prášky na ředění krve.Tak ho nesmí užívat vnitřně.Čaj,sirup atd. Nesmí ho také těhotné.Prokrvuje dělohu a může způsobit potrat.Jinak inhalovat možno.Opravdu super bylinka.

Valérie
Valérie
1 rok

Rýmovník mám asi 3 roky, spoustu jsem ho namnožila a rozdala. A 3 roky moje rýma nikdy netrvala více než 1,5 dne. Předtím i tři neděle. Ale musíte být vytrvalí a hned jak začíná udělat si pohodlí u televize nebo čtení a ulomený kousek listu dát do nosu a vdechovat vůni. Nestaří jednou, ale třeba celé odpoledne a lístek vyměňovat vždy, když už je zaschlý.

Karel
Karel
1 rok

My máme doma rýmovníků až hanba a co rýma. No je ten rýmovník úplně na h…

Gabriela T.
Gabriela T.
1 rok

Za mě rýmovník ano. Když dcera začne prskat,hned čajíčkujeme a s medem a citrónem je nej. Většinou rýma hned přejde,jindy to určitě zmírní. Jinak jsem rostlinku dostala od kamarádky…

pavla
pavla
1 rok

koupila jsem ho také v Globusu ve výprodeji za 10Kč,ovšem nepomáhá,ani mě,ani synovi,pes má taky šílenou rýmu a křeček taky chroptí …tak nevím :-),nám to nepomáhá nikterak,miska s vodou,rozlomení,čichání,máme ho jak v ložnici tak v dět.pokoji,ale řekla bych že funguje na takové ty breberky a ruzné mušky,podzimní hmyz.

arissariss@seznam.cz
arissariss@seznam.cz
1 rok

Ne.

Jana
Jana
1 rok

Pěstuji ho už spoustu let, mám ho na okně v ložnici, nevíme s manželem co je rýma. Za mě palec nahoru.Mám i angínovník a také jsem spokojená.