Otékající nohy nepodceňujte. Jde o první signál několika vážných chorob

Oteklé končetiny neznamenají, že jste si vzali nevhodnou obuv. Pokud se problém objevuje častěji, může ukazovat na onemocnění srdce, ledvin, jater nebo nedostatečnou funkci štítné žlázy.

Nepříjemné otoky nohou

Oteklé nohy nás potkají po náročném dni, v horkém létě nebo ve chvíli, kdy si obujeme nevhodnou obuv. V těhotenství se s otékajícími dolními končetinami potýká řada žen. Nad občasným problémem můžeme mávnout rukou, pokud se však vyskytuje častěji, je to signál závažné nemoci.

Jak vzniká otok

Otok vzniká, když se v určité tkáni nebo orgánu nahromadí více tekutiny. Tekutina zůstává v mezibuněčném prostoru a je signálem poruchy krevního oběhu. Za běžných okolností by nadbytečnou tekutinu z místa odvedly ledviny.

Příčiny oteklých nohou

Pokud vyloučíte těhotenství, nadváhu nebo dlouhodobě nedostatek pohybu, pak mohou oteklé nohy signalizovat nemoci jater, žilního systému, ledvin nebo srdce.

  • Krevní sraženiny – ty, které vzniknou v žíle na dolní končetině zabrání správnému proudění krve k srdci. Důsledkem jsou oteklé kotníky a nárty.
  • Lymfatické otoky – proudění lymfy má za úkol odvádět z těla bakterie a toxiny. Pokud neproudí správně začnou se objevovat otoky prstů na nohou. Jakmile na takový otok zatlačíte, objeví se důlek. Je třeba vyhledat lékařskou pomoc.
  • Porucha kardiovaskulárního systému – často otékající nohy mohou signalizovat poruchu kardiovaskulárního systému nebo onemocnění srdce.
  • Nemocné ledviny – velmi častou příčinou otékajících nohou je onemocnění ledvin. Pokud ledviny neodvádějí z těla přebytečnou tekutinu, znamená to závažné onemocnění.
  • Nemocná játra – játra tvoří bílkovinu albumin. Ta má za úkol zastavovat únik vody z cév. Jestliže játra tvoří bílkoviny nedostatek, voda se z cév začne hromadit v okolních tkáních.
  • Další možné příčiny – otoky mohou být způsobeny také alergickou reakcí, onemocněním štítné žlázy nebo nejrůznějšími zánětlivými procesy.

První pomoc při otoku

Pomáhá vyzout ponožky a sundat dolní díl oblečení. Nohy zvedněte na vysokou podložku. Chodidla by měla být výš než hlava. Nohám dopřejte jemnou masáž a chladivý obklad. Pomáhá i nošení kompresních punčoch. Jestliže se s potížemi setkáváte častěji, je nutné vyhledat lékaře.

Foto: Adobe Stock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments