Padlí je postrachem zahrádkářů. Vyrobte si roztok, který vás před ním stoprocentně uchrání

Je potřeba poznat padlí blíže a zjistit, jak na něj. Využijete drahé kupované prostředky, nebo se spolehnete na domácí fungicid?

Plíseň, kterou nikdo nezval

Škůdce a choroby do naší zahrady nikdo nepozval. Když už se ale objeví, je potřeba jim přijít na zoubek a rychle se jich zbavit. Padlí, latinsky podosphaera, je plísňová choroba, která umí napadnout celou řadu rostlin. Stojí za ním vřeckovýtrusné houby z řádu Erysiphales.

Tyto houby napadnou rostlinu a pokryjí ji bělavými práškovými skvrnami na listech, plodech i stonku. Listy se kroutí, plodina se deformuje, rostlina ztrácí plody a slábne. Některé rostliny touto chorobou trpí častěji a jsou na ni náchylné, jiné jsou odolnější.

Kde padlí potkáte nejčastěji

Padlí se bude vyskytovat téměř na libovolné rostlině. Je ale pravda, že některé druhy jsou obzvláště náchylné. Jedná se o růži, šeřík, vinnou révu, jabloň, dýně, okurky a angrešt. Deformované plody a listy i bělavý povlak rychle odhalí, že se s naší rostlinou děje něco špatně.

Foto: Shutterstock

Co lze udělat?

Předcházet vzniku lze, ale není to stoprocentní. Neměli bychom rostliny vysazovat příliš blízko u sebe. Dostatečné rozestupy a mírná závlaha jsou dobrým výchozím bodem. Naopak teplo a vlhko je často důvod, proč se padlí objevuje.

Jak se vlastně přenáší? Bohužel velmi snadno. Přenos způsobí vítr, voda, nebo také hmyz. Důležité proto je dodržet základy hygieny. Když pracujete s napadeným porostem, důkladně si umyjte ruce i náčiní, abyste nepřenesli spory dál.

Domácí fungicid

Na padlí můžete zakoupit chemický prostředek, který vás alespoň částečně této nákazy zbaví. Můžete si jej ale vyrobit i sami. Do nádoby vložte lžíci jedlé sody, lžičku tekutého mýdla a tři a půl litru vody. Následně rozprašujte roztok na rostlinu, snažte se nevynechat žádný list.

Následující den smíchejte vodu s mlékem v poměru jedna ku jedné a opět postříkejte zasažené rostliny. Tuto kúru opakujte co dva týdny.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments