Stále více se klade důraz na zdravé stravování. Také se velmi často objevují potravinové intolerance a některé suroviny proto při vaření nemůžete využít.
Pakliže se rozhodnete, že připravíte omáčku bez mouky, máte několik možností, jak omáčku zahustit. Vždy je třeba brát ohled na druh omáčky a zahušťovat vhodnou surovinou tak, aby nedošlo k úplné změně chuti.
Vaječný žloutek
Žloutek najde využití především v holandské omáčce a jiných jemných omáčkách. Typickým pokrmem zahuštěným vaječným žloutkem jsou špagety alla carbonara. Pakliže se rozhodnete zahustit omáčku pomocí žloutku, rozšlehejte ho zvlášť metličkou v hrníčku s mlékem nebo smetanou. Následně postupně přilévejte do omáčky. Žloutky vhozené přímo do omáčky by se mohly srazit.
Škrob
K zahuštění se využívá škrob bramborový, kukuřičný nebo tapiokový. I v tomto případě se doporučuje nejprve v malém množství vody rozmíchat škrob zvlášť v hrníčku. Teprve poté vlijte do samotné omáčky. Pokud byste škrob rozmíchali přímo v omáčce, může hrudkovatět. Jedinou možností je poté využít ponorný mixér a jednotlivé hrudky rozmixovat.
Perník
V případě rajské omáčky můžete k zahuštění využít i perník. Tvrdý perník najemno nastrouhejte na struhadle a postupně nasypte do omáčky. Hodí se pro sladké omáčky, takže můžete vyzkoušet i v případě šípkové nebo švestkové.
Rozmixovaná zelenina
Zeleninu dle druhu omáčky nejprve orestujte na másle nebo povařte v malém množství vývaru. Poté za pomocí mixéru rozmixujte na pyré, kterým můžete zahustit omáčku. K zahuštění můžete využít cuketu, petržel, celer nebo dýni hokaido. Vaříte-li omáčku i se zeleninou, můžete část zeleniny vyjmout z hrnce a dát na stranu. Zbytek zeleniny v hrnci rozmixovat a poté opět přidat kousky vyjmuté zeleniny.
Chléb
Při zahuštění guláše se využívá osmažený chléb. Ten se postupně v omáčce rozvaří a krásně ji zahustí.
Foto: Shutterstock
Chybí tam čerstvě nastrouhana brambora na bláto lepší než škrob a nehrozí hrudky.