Populární vitamin vás může usmrtit. Lékaři vydali drsné varování

Mohlo by se zdát, jak jsou nejrůznější vitaminové doplňky stravy zdraví prospěšné a potřebné. Vždyť tímto způsobem mohou lidé jednoduše doplnit látky, které jejich tělo potřebuje, a to hned na mnoha frontách. Zdánlivou výhodou je i jednoduchá dostupnost těchto vitaminových přípravků. Avšak vědecké studie stále více ukazují, že doplňky stravy jsou dvojsečnou zbraní. V případě nedostatku té které látky mohou skutečně pomoci, ale preventivní užívání těmi, kdo mají toho kterého vitaminu dostatek, se může vymstít.

Železo může i uškodit

Lidský organismus jednoznačně potřebuje také železo, které je rovněž někdy označováno jako vitamin. Každopádně jde o látku, bez níž se fungování těla jen tak neobejde. Sehrává významnou roli především v tvorbě červených krvinek, které tvoří důležitou součást krve. Transportují totiž kyslík z plic do dalších tkání.

Nejrůznější reklamní výkřiky mohou vytvářet dojem, že skoro každý trpí nedostatkem železa a musí ho doplňovat umělou formou. Tak tomu ale není. Ve skutečnosti totiž drtivá většina lidí dokáže potřebné množství železa získat z vyvážené stravy. Bohužel, i tito lidé vlivem masáže raději sáhnou po doplňku stravy, aby si hladinu železa raději ještě podpořili.

To je ale krok, který je více škodlivý než užitečný. Vede to totiž k tomu, že se v těle vytvoří příliš vysoká hladina železa, což rovněž není dobré. V nejhorších možných případech může dojít k předávkování. To hrozí zejména v případě dětí.

Foto: Shutterstock

Problematické doplňky stravy

Výzkum publikovaný v časopise Jama Internal Medicine vysloveně varuje předtím, aby lidé železo užívali ve velké míře. Může to totiž skončit skutečně i úmrtím. Podobný problém nastává i v případě dalších látek a vitaminů, které jsou sice samy o sobě prospěšné, ale pokud se do těla dostávají ve větší míře, stávají se nebezpečnými. Jde například o zinek, hořčík, kyselinu listovou nebo vitaminy E a B6.

Především v případě starších žen je přílišné užívání vitaminových a minerálních doplňků stravy spojeno s vyšším rizikem úmrtí. Nejvíce to přitom platí právě o železu,” uvádí studie.

Optimální dávkou železa na den je 8,7 miligramu pro muže starší 18 let, stejně jako pro ženy starší 50 let. Ženy ve věku od 19 do 50 let mohou dávku navýšit až na 14,8 miligramů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jama Network

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments