Oblíbený vitamin může poškodit orgány, varují lékaři. Je to plíživý proces

Železo je pro lidské tělo velmi důležité, protože pomáhá při tvorbě červených krvinek, které pak distribuují kyslík v celém organismu. Pokud je železa nedostatek, může to způsobit anémii. Proto také mnoho lidí železo pravidelně doplňuje v podobě doplňků stravy, jakkoliv je přirozenější ho konzumovat prostřednictvím jídla. Právě nejrůznější vitaminové doplňky mají ale také odvrácenou stranu, protože tímto způsobem můžete do těla dostat železa příliš mnoho, obzvlášť pokud si nehlídáte dávkování. To může mít velmi závažné důsledky.

Jak se projeví příliš mnoho železa v těle

Podle expertů z NIH může mít železo vážné vedlejší účinky tehdy, kdy denní dávka překročí 20 mg. Ještě vyšší dávky potom mohou být dokonce smrtelné, obzvlášť potom u dětí. Ty by proto tento typ doplňků stravy vůbec neměly brát. Stav, kdy je v těle příliš mnoho železa, se nazývá hemochromatóza, jak upozorňuje Cleveland Clinic.

V případě zdravých lidí může příliš mnoho železa v těle způsobit nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční problémy, zácpa, závrať, zvracení, malátnost nebo bolest břicha. “Vysoké dávky železa také snižují absorpci zinku. Extrémní dávky ve stovkách miligramů pak mohou způsobit selhání orgánů, křeče, kóma a dokonce smrt,” uvádí britská organizace National Institutes of Health (NIH).

Potraviny bohaté na železo. / Foto: Shutterstock

Nezapomínejte na stravu

Problém s doplňky stravy spočívá v tom, že ne vždy je z nich na první pohled jasné, v jakém množství byste je měli brát a kolik tak do sebe dostanete účinné látky, v tomto případě železa. Mnozí přitom zapomínají také na to, že železo organismus přirozeně čerpá ze stravy a obvykle mu toto množství stačí. Pokud tak někdo konzumuje potraviny bohaté na železo a ještě k tomu bere doplňky stravy, může se železem předávkovat.

Potřeba železa není u lidského organismu nijak závratné. V případě mužů starších 18 let stačí 8,7 miligramu, zatímco u žen od 19 do 50 let je to 14,8 miligramů, přičemž po přechodu potřeba klesá na stejné množství jako u mužů. Většina prodávaných doplňků toto množství významně překračuje.

Železo se přitom v těle hromadí dlouhodobě a nežádoucí účinky se mohou projevit až s dostupem. V takové chvíli už může poškozovat orgány, jako jsou játra, slinivka nebo srdce. Negativně se podepíše také na zdraví kloubů.

Případné užívání doplňků stravy s obsahem železa byste tak měli konzultovat s lékařem, který provede testy, ze kterých lze snadno zjistit, zda náhodou netrpíte anémií. V takovém případě dává dodatečné železo smysl, jinak ale nikoliv.

Foto: Shutterstock, zdroje: NIH, Cleveland Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments