Poruchy lymfatického systému. Mají zásadní vliv na zdraví

Nepříjemná únava, změny nálad a otoky provázejí občas každého z nás. Tato skutečnost je ovlivněna různými faktory, jako je například venkovní tlak či počasí. Pokud však tyto jevy neustávají, je čas zpozornět a přikládat důležitost tomu, že naše tělo bije na poplach. Mohlo by se totiž jednat o stagnující lymfatický systém, který již nemá sílu dál proudit.

Jakou úlohu hraje lymfa v našem těle

Jedná se o nenápadnou tekutinu, která má však zásadní vliv na destrukci škodlivin. Je produkovaná hned několika orgány, a poté roznášena po celém těle. Pokud se na ní podíváme zblízka, zjistíme, že složení je až zázračné.

Jakmile vyprodukovaný mok opustí orgán, prochází celým tělem prostřednictvím lymfatického systému. Při této cestě nabírá veškeré toxiny, které tělo vstřebalo a další různé bakterie a viry. Nahromaděný odpad odnáší do tzv. lymfatických uzlin. Tyto uzliny jsou rozmístěny v podpaží, tříslech, krku či břiše a fungují jako přirozený filtr, který bakterie a viry ničí.

Zpomalení či úplné zastavení

Ačkoli se může zdát, že má lymfa perfektní schopnost čištění, není dobré na tento fakt spoléhat. V dnešním světě uměle zpracovaných, průmyslových potravin je tělo přímo zavaleno velkou spoustou zbytečných látek, jež se snaží lymfa odstranit. Pokud ještě přidáme sladké nápoje, dezerty a přebytečné cukry, začne se lymfatický mok natolik zatěžovat, že není schopen správně fungovat.

V důsledku toho se škodlivé látky v těle drží, což má za následek právě zmíněné obtíže, jako je únava, nadměrné pocení, otoky nebo čepy na mandlích.

Nastartujte správnou funkci

První místo na cestě ke zdravému proudění lymfy obsadí změna jídelníčku. Vyřaďte nebo omezte tučné potraviny jako je maso, mléčné výrobky a zcela se zbavte bílého cukru. Naopak obohaťte své jídlo o zeleninu, dostatek vody, bylinky a čerstvě vymačkané šťávy.

Výhodou pro nás se stává fakt, že se lymfatické uzliny nacházejí v podpaží a v tříslech. K jejich rozproudění tedy není třeba složitých cviků, ani speciální techniky. Zcela postačí denně zvýšit počet kroků a do svého běžného dne zařadit svižnější procházky nebo jiný sport.

Mimo tyto metody lze také využít lymfatických masáží nebo přístrojů. Pokud však raději ušetříte, vydejte se cestou zdravé stravy a častějšího sportu. Návrat správné činnosti lymfy je individuální, ale zcela jistě se začne časem projevovat na celkovém zdraví.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments